Türkmenlerde 1 tonluk öfke

Türkmenlerde 1 tonluk öfke
Türkmenlerde 1 tonluk öfke

Kerkük yakınındaki Tazehurmatu kasabasında 1 ton patlayıcı yüklü kamyonla düzenlenen intihar saldırısında ölü sayısının artması bekleniyor. FOTOĞRAF: EPA

KERKÜK - Irak’ta Kürt yönetiminin göz diktiği petrol zengini Kerkük’ün yakınındaki Türkmen kasabası Tazehurmatu’da 1 ton patlayıcı yüklü kamyonla düzenlenen intihar saldırısı, ölü sayısının en az 73, yaralı sayısının 194’e çıkmasıyla, son 16 ayın en kanlı saldırısı oldu. Şii camii Resul Azam’a öğle namazında düzenlenen saldırının kurbanlarını Türkmenler oluştururken, civarda 80 ev yıkılıp dev bir krater oluştu. Enkazdan yakınlarını çıkarmaya çalışan Türkmenler, hem saldırıyı düzenleyenlere hem güvenlik güçlerine öfkeli. Yanında yürüyen oğlu hala kayıp olan, kendisi de yüzünden şarapnelle yaralanan Yelman Zeyn-Abidin gözyaşları içinde yerel güvenlik güçlerini suçladı: “Caminin etrafında korumalar olmalıydı, düşmanlarla çevrili bir yerde yaşıyoruz”. Kerkük Valisi Abdül Rahman Mustafa, “Kurbanların çoğu teröristler için kolay hedef olan kadın, çocuk ve yaşlılar. Irak halkına bölünme tohumları atmak istiyorlar” dedi.

‘Türkiye yardım etsin’
Şimdilik Kaide’nin suçlandığı saldırı ABD güçlerinin kentlerden çekilme mühletinin dolmasına bir hafta kala düzenlenirken, Devlet Başkanı Celal Talabani çok sert dille kınayıp ölenlerin yakınlarıyla yaralılara maddi yardım vaat etti. Kürt yönetimi sağlık yetkilisi “Önceki terörist saldırılardan sonra çok önemli yardımlarda bulunan Türkiye ve tüm hayırsever komşularımızdan acil yardım istiyoruz” deyince, Başbakanlık Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü Genelkurmay, Dışişleri, Sağlık Bakanlığı ve Kızılay arasında koordinasyonu sağlayıp yardım operasyonu hazırlığına geçti. Öncelikle yaralı transferi yapılıp, çadır, ilkyardım malzemesi, kuru gıda ve içme suyu gönderilecek. (afp, aa)