Turuncu bitti, mavi verelim

Batı destekli 'turuncu devrim'in ardından huzur yüzü görmeyen Ukrayna'da rakipler yine meydanlarda bilek güreşine soyundu. 2004 sonundaki 'turuncu devrim'le iktidara gelen ama...

KİEV - Batı destekli 'turuncu devrim'in ardından huzur yüzü görmeyen Ukrayna'da rakipler yine meydanlarda bilek güreşine soyundu. 2004 sonundaki 'turuncu devrim'le iktidara gelen ama sekiz ay sonra yol arkadaşı Yulya Timoşenko'yu bulaştığı yolsuzluklar sebebiyle başbakanlıktan azlederek bir ayağı çukura düşen Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko, iç çekişmelerle 2006'da rakiplerine kaptırdığı parlamentoyu önceki gün feshedince pusuda bekleyen 'mavi devrimcileri' tetikledi. Başbakan Viktor Yanukoviç, Yüksek Mahkeme'den Yuşçenko'nun fesih kararıyla ilgili bir hüküm çıkıncaya dek parlamentoyu çalıştıracağı restini çekerken, mavi bayraklı taraftarları da Kiev meydanlarında karşı devrim provasına başladı.
Yanukoviç'ten seçim resti
Yuşçenko, önceki gün, 450 koltuklu parlamentoda 250 vekili olan Yanukoviç grubunu anayasayı çiğneyip devlet başkanının yetkilerini budamaya çalışmakla suçlayıp fesih ve 27 Mayıs'ta seçime gidilmesi kararı almıştı. Yuşçenko'yu buna zorlayan, Yanukoviç'in anayasayı değiştirme çoğunluğu olan 300 koltuğa ulaşabilmek için geçen ay karşı kamptan 11 vekili transfer etmesi oldu. Anayasaya göre vekiller değil sadece gruplar saf değiştirebilir. Yuşçenko'nun adımını 'Ölümcül hata' diye niteleyen Yanukoviç, önceki gece acilen topladığı parlamentodan 261 vekilin desteğiyle feshi ve erken seçim kararını reddeden bir karar çıkarttı. Ayrıca parlamento Yüksek Seçim Kurulu'nu feshedip seçim bütçesini onaylamayacağını da ilan etti. Ancak bu restlere rağmen Yuşçenko geri adım atmayıp kararını dün resmi gazetede yayımlattı. 60 vekil Yuşçenko'nun kararını Yüksek Mahkeme'ye götürürken Yanukoviç, devlet başkanlığı için erken seçime gitme tehdidi savurdu.
Parlamentoda güç savaşı yaşanırken, meydanlar tıpkı 2004'teki gibi yeniden ısındı. 3 bin 500 kadar Yanukoviç taraftarı önceki geceyi parlamento önünde geçirdi. Dün de binlerce insan otobüslerle Yanukoviç'in güçlü olduğu Rusça konuşulan sanayi bölgelerinden başkent Kiev'e aktı. Mavilere bürünmüş göstericiler 'Turuncu devrim'den ilhamla hükümet binasının karşısında 140 çadır kurdu. Yuşçenko taraftarları da başkanlık binası önünde karşı gösteri yaptı. Gösteriler sürerken Moskova gezisini iptal eden Yuşçenko ve Yanukoviç öğleden sonra buluştu ve krizi müzakere ile aşmayı denedi. Yuşkenço'nun hükümetteki iki adamından biri olan Savunma Bakanı Anatoli Grytsenko da, ordunun anayasaya göre başkomutan olan Devlet Başkanı'na itaat edeceğini duyurdu. Ortağı Yuşçenko'dan 2005'te 'yolsuz' damgası yemiş olan Timoşenko da, taraftarlarına "Turuncu devrim güçleri birleşsin, seçimden zaferle çıkalım" diye seslendi.
ABD ile Rusya kaygılı
2004'te açıkça karşıt kampları tutarak Kiev'deki seçim atmosferini zehirlemiş olan AB, ABD ve Rusya tarafları sükûnete davet ederken Yuşçenko G-8 elçileriyle de bir görüşme yaptı.
Anketler ise seçim olursa Yuşçenko'nun daha da marjinaleşeceğini gösteriyor. 2006'daki seçimde Yuşkenço'nun Bizim Ukrayna yüzde 13.9, Timoşenko grubu yüzde 22, Yanukoviç'in Bölgeler Partisi yüzde 33 oy almıştı. Timoşenko'nun 27 Mayıs seçimine en çok karşı çıkan lider olacağı öngörülüyor. (Dış Haberler)