Turuncu prensesle mavi prensin yarışı

Ukrayna'da 2004'teki Turuncu Devrim'in ardından iç çekişmeler yüzünden yaşanan siyasi krize deva olması için önceki gün yapılan genel seçimlerde 'turuncu koalisyon' meclis çoğunluğunu kıl payı yakalasa da ufukta huzur görünüyor.

KİEV - Ukrayna'da 2004'teki Turuncu Devrim'in ardından iç çekişmeler yüzünden yaşanan siyasi krize deva olması için önceki gün yapılan genel seçimlerde 'turuncu koalisyon' meclis çoğunluğunu kıl payı yakalasa da ufukta huzur görünüyor.
Oyların yüzde 89'unun sayımına göre, gücünü Rusça konuşan sanayileşmiş doğudan alan Başbakan Viktor Yanukoviç'in Bölgeler Partisi 33.38'le kıl payı farkla birinci görünüyor. Turuncu Devrim'in saç örgülü sarışın prensesi Yulya Timoşenko yüzde 31.34 oyla ikinci. Turuncu Devrim'in prensi Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko'nun Bizim Ukrayna'sı ise Halkın Kendine Güveni Partisi'yle ittifakı sayesinde yüzde 14.60 oranında.
Yuşçenko'nın 2005'te yolsuzluk suçlamasıyla başbakanlıktan alıp yolunu ayırdığı ama seçim öncesi başbakanlık vaadiyle yeniden barıştığı Timoşenko ile birlikte Turuncu cephenin toplam oy oranı yüzde 45.94'ü buluyor. Yanukoviç ise Komünist, Sosyalist ve Litvin Bloku ile birlikte yüzde 45.69'luk oranı yakalıyor.
Yuşçenko, Rus yanlısı doğu ve güney bölgelerinde oy sayımının geciktiği gerekçesiyle soruşturma emri verirken, Yanukoviç yandaşlarına 'sonuçların gözden geçirilmesini kabul edilmeyeceğini gösterme' çağrısı yapıp "Hükümet kurma hakkına sahibiz" dedi.
Ufukta yeni kavga var
Yuşçenko'nun hedefi Rus yanlısı Yanukoviç'ten kurtulmak için Timoşenko'yu başbakan yapmak. Ama bunun krizi çözmesi beklenmiyor. Zira Turuncu Devrim'in NATO'ya üyelik hedefinin halkı memnun etmediğini fark edip konuyu geçiştirerek 2002'deki oy oranını sekiz puan artıran Timoşenko'nun Yanukoviç kadar kuyruk acısı çektiği Yuşçenko'yla da hesaplaşması bekleniyor. Yanukoviç de 'Mavi Devrim'le rövanş istiyor. Timoşenko'nun 'dişli' yanı da yeni kavgaların habercisi. Timoşenko'nun sonraki hedefi 2010'da Yuşçenko'nun koltuğu.
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı adiliık açısından seçime geçer not verdi. (Dış Haberler)