TÜSİAD Ermeni konusunda ihtiyatlı

Türkiye ABD Kongresi'ne sunulan 'Ermeni soykırımı' tasarılarını önlemeye çabalarken, son temasları TÜSİAD heyeti gerçekleştirdi.

WASHINGTON - Türkiye ABD Kongresi'ne sunulan 'Ermeni soykırımı' tasarılarını önlemeye çabalarken, son temasları TÜSİAD heyeti gerçekleştirdi. Bir Kongre üyesi, ABD Dışişleri yetkilileri ve iki düşünce kuruluşuyla görüşmeleri sonrası basın toplantısı yapan TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, "Tasarı konusu iki ay öncesine göre daha olumlu, ama gündemden kalktığını maalesef söyleyemeyiz" dedi. Kaydedilen ilerlemede girişimlerin etkisi olduğunu belirten, kendilerinin de konunun tarihçilere bırakılması görüşünü aktardığını belirten Yalçındağ, tasarıları Türkiye-ABD ilişkileri üzerindeki 'kara buluta' benzetti. TÜSİAD Başkanı, Ermenistan ile diyalog sorulunca, "TÜSİAD'ın açılımlar konusunda fikirleri var, ama konjonktür pek izin vermiyor. Bunun için karanlık bulutların dağılması gerek" ifadelerini kullandı.
PKK'nın da ele alındığını aktaran Yalçındağ, "Bizi daha iyi anladıklarını algıladık" dedi. Yalçındağ, Türkiye'de Batı karşıtlığı sorulunca, "Halkın tepkisi, AB ile pürüzlerden kaynaklanabilir, ama geçici olduğunu sanıyorum. ABD'ye gelince, Irak'taki savaşa tüm dünya tepkili. Tepkili olmamak da imkânsız. Ama bu, Türkiye'nin Batı'dan uzaklaştığı anlamına gelmiyor" diye konuştu.