Twitter'ın imparatoru Chavez

Twitter'ın imparatoru Chavez
Twitter'ın imparatoru Chavez

Chavez ile Santos, Kolombiya da bulunan Santa Marta kentinde Latin bağımsızlık lideri Simon Bolivar ın öldüğü evde buluştu ve ilişkilerde yeni sayfa açma kararı aldı. FOTOĞRAF: AFP

'En iyisi içerden fetih' diye girdiği sosyal paylaşım ağı Twitter'da Chavez'in takipçi sayısı 720 bini aştı. Chavez'in diğer liderlerden farkı, hükümet etme aracına dönüştürdüğü Twitter'daki takipçilerine derman olma iddiası

CARACAS - Venezüela’nın solcu popülist  Devlet Başkanı Hugo Chavez , kendisini devirmek isteyen muhaliflerin komplo aracı gözüyle baktığı sosyal paylaşım ağı Twitter ’ın ‘en iyisi içerden fetih’ anlayışıyla üyesi olduktan sonra imparatoru kesildi. Latin liderin, nisan sonunda açtığı Chavez-Chandanga (Kara Bela Chavez) hesabının takipçi sayısı 720 bini geçti. Üstelik her gün 2 bin yenisi ekleniyor.
Bu kitle bürokratik çarklara takılmadan doğrudan başkana ulaşarak dertlerine deva bulmanın peşindeyken, Latin lider de twitter’ı hükümet aracına dönüştürüyor. Aldığı Twitler’den 287 bin 921’inde yardım talep edildiğini, bunlardan 19 bininde iş, 17 bininde ev, 12 bininde kredi, 7 bininde yasal çağrılar bulunduğunu belirten Chavez, mesaj çığını değerlendirip yanıtlamak için 200 kişilik ekip oluşturmuş. 

‘Bak polis kardeşim...’
Chavez, “Bu da kamuoyuyla bir başka temas mekanizması, pek çok şey fark edip insanlara yardım ediyorsunuz” diyor. Adam kaçırmayla ilgili bir mesaja “ İçişleri Bakanı Tarık El Ayssami’ye derhal soruşturmasını söylüyorum. İyi şanslar dostum” yanıtını yollayan solcu lider, bir TV programında elinde BlackBerry polisleri “Bu telefon erime noktasına geldi. Artık orada neler döndüğünü anladım” diye fırçalarken görülüyor. Chavez, sağlıkla ilgili taleplerin kendisinde iz bıraktığını, geceleri uyuyamayıp ilgili bakanları devreye soktuğunu anlatıyor.
Twitter biyografisinde kendisini ‘Bolivarcı başkan, Bolivarcı asker, sosyalist ve anti-emperyalist’ diye tanımlayan Chavez, twit’lerinde Latin Amerikan bağımsızlık lideri Simon Bolivar’a methiyeler düzüyor. Bolivar’ın kemiklerinin çıkarılması sırasında “Bizim yeryüzü, su ve havadaki babamız. Sen her yüzyıl halk uyandığında uyanırsın. İtiraf ediyorum, ağladık ve bağlılık yemini ettik” mesajı geçen Chavez’in twit’leri “Gökyüzünün krallığı burada kurulmalı. Tanrının ve herkesin yardımıyla: Bu sosyalizmdir!” minvalinde... (The Guardian )