UAEK'nın İran raporu olumlu, ama...

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Muhammed Baradey, dün yayımlanan raporunda, İran'ın nükleer programını şeffaflaştırmada kapsamlı ilerleme kaydettiği...

WASHINGTON - Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Muhammed Baradey, dün yayımlanan raporunda, İran'ın nükleer programını şeffaflaştırmada kapsamlı ilerleme kaydettiği, denetçilere yeterli erişim sağladığı, sorulara zamanında yanıt verdiği, ama daha etkin işbirliği yapıp tam şeffaflık sağlaması gerektiği ve BM talebinin aksine 3 bin santrifüjle uranyum zenginleştirmeyi sürdürdüğünü belirtti. ABD Dışişleri İran'ı yarım yamalak yanıt vermekle suçlarken, raporu 'sıkıntı verici' diye niteledi. Beyaz Saray "İran dünyaya meydan okuduğunu gösteriyor. Üçüncü BM yaptırımı istiyoruz" dedi.
'Yaptırım yoksa saldırı'
ABD'nin BM Temsilcisi Zalmay Halilzad, yeni yaptırıma Rusya'yla birlikte karşı çıkan Çin'e çatarken, İran'a saldırı tehdidi savurdu: "Çin'in bu konuda diplomatik başarısızlığına yol açan bir konuma düşmek isteyeceğini sanmıyorum. Dünyayı belirleyici bu konunun diplomasiyle çözülmesi herkesin çıkarına." İran'ın yeni nükleer başmüzakerecisi Said Celili ise "Rapor nükleer faaliyetimizin askeri amaçlı olduğu ve barışçılıktan saptığı iddialarının doğru olmadığını ispatlıyor. Ama rapor ne derse desin, Amerikalılar hep aynı şeyi söylüyor" dedi. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, raporu "Dünya İran ulusunun haklılığını, doğruyu söylediğini görecek" diye alkışladı.