Üç idamlık kadın için Erdoğan da devrede

İşgal altındaki Irak'ta bugün üç genç kadın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne beş gün kala idam ediliyor. Vassan Talip, Zeynep Fazıl ve Lika Ömer Muhammed...

BAĞDAT - İşgal altındaki Irak'ta bugün üç genç kadın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne beş gün kala idam ediliyor. Vassan Talip, Zeynep Fazıl ve Lika Ömer Muhammed... Yaşları sırasıyla 31, 25 ve 26 olan üç kadının suçu direnişçi olmak. Vassan 2005'te beş polisi öldürmek, Zeynep, ABD ve Irak güçlerine saldırmak, Lika da eşi ve ağabeyiyle bir yetkiliyi kaçırmakla suçlanıyor. Avukatlarıyla görüştürülmeyen Vassan ve Lika suçlamaları reddederken, Zeynep olay sırasında yurtdışında olduğunu söylüyor. Bağdat'ta Kazımiye Cezaevi'nde tutulan üç kadın için 2006'da verilen idam kararını durdurmak için uluslararası çabalar işe yaramadı.
İdamların infazının durdurulması için Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da Irak Başbakanı Nuri Maliki'yi telefonla arayıp kurtarılmalarını istediği belirtildi. Maliki'den ise Erdoğan'a "Dosyalarına bakıp, inceleyeceğim" yanıtı geldiği öğrenildi.