UCM İsrail'e 'savaş suçu' davası açabilir

LAHEY - İsrail’in 22 günlük Gazze saldırısında kullandığı yöntem ve silahlar savaş suçu soruşturması çağrılarına yol açarken, soykırım, insanlığa karşı suç, savaş suçu davaları için kurulan Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) devreye girme yetkisi olup olmadığını araştırıyor. Filistin Özerk Yönetimi’nin yanı sıra 210 kişiyle sivil toplum örgütünün soruşturma talebi üzerine İsraillilerin Gazze’de suç işleyip işlemediklerine dair başlangıç analizi yapan UCM Savcısı Luis Moreno-Ocampo, ‘Filistin devleti’ diye yasal bir varlık olup olmadığının araştırdığını duyurdu.
Zira UCM’nin yargı süreci başlatma koşulları şöyle: Suçun UCM kuruluş anlaşmasına taraf ülkelerin vatandaşları tarafından ya da topraklarında işlenmesi gerek. (Oysa İsrail anlaşmaya taraf değil) Ya da anlaşmaya taraf bir ülkenin talepte bulunması gerek. (O yüzden Filistin Özerk Yönetimi UCM’nin yetkisini tanıdığını ilan edip Lahey’den soruşturma talep etti.) Yahut BM Güvenlik Konseyi’nin talepte bulunması gerek ki, böyle bir ihtimal yok.
Dün “Görevim soruşturma talebini uluslararası hukuk uyarınca analiz etmek” diyen Moreno-Ocampo, şunları söyledi: “Tam soruşturma açabilmek için Filistin Yönetimi’nin UCM’nin yetkisini tanıyacak yasal kapasite ve becerisi olup olmadığını belirlemem lazım. Peki ama Gazze’de devlet kim? Çok karmaşık bir tartışma.” (afp)