UCM'den Beşir için tutuklama emri

UCM'den Beşir için tutuklama emri
UCM'den Beşir için tutuklama emri

Beşir ?hırsız ve gangster? diye andığı Cancavidler?i yönetmekle suçlanıyor. Sudan lideri Ankara?da da üst düzeyde ağırlanmıştı. FOTOĞRAF: REUTERS

UCM Darfur'daki savaş suçları ve insanlığa karşı suçlardan ötürü Sudan lideri hakkında tutuklama emri çıkardı. Ancak mahkeme kanıt bulamadığından 'soykırım' suçlaması yöneltmedi. Görevdeyken tutuklama emri verilen ilk lider olan Beşir, 'Kararı yesinler' dedi. Hartum olayı 'Yeni sömürgecilik' diye niteledi. Afrika Birliği: 'Hep bize bakıyorsunuz. Irak, Gazze ve Kafkasya'da bir şey olmuyor mu'

LAHEY/HARTUM - BM’ye bağlı, Lahey merkezli ilk daimi savaş suçları mahkemesi Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Darfur bölgesinde savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlediği iddiasıyla Sudan Devlet Başkanı Ömer Beşir hakkında tutuklama emri çıkarttı. Temmuzda Başsavcı Luis Moreno-Ocampo, Beşir hakkında soykırım dahil 10 ithamda bulunmuştu, ama dün UCM’nin üç yargıcı ‘soykırım’dan geri durdu. Beşir, görev başındayken tutuklama emri çıkarılan ilk başkan.
Dün UCM sözcüsü Laurence Blairon, “Beşir’in Darfur’un sivil nüfusunun önemli kısmına saldırı yöneltilmesi, cinayet, kıyım, tecavüz, işkence, sivillerin zorla sürülüp mal-mülklerinin yağmalanmasından cezai olarak sorumlu olduğundan şüpheleniyoruz” dedi. Darfur’daki şiddetin Sudan hükümetinin en üst düzeyinde organize edilmiş ortak planın sonucu olduğunu iddia eden Blairon, soykırım kanıtı ise bulunmadığını kaydetti. 

Sudan’da protesto dalgası
Sudan hükümetine Beşir’in tutuklanıp teslimi talebini en kısa zamanda ileteceklerini sözlerine ekledi. Ama UCM’nin polis gücü bulunmazken, Sudan hükümeti yetkili bulmadıkları UCM ile işbirliği yapmayacağını duyurdu. Önceki gün “O karar yazıldığı mürekkebe bile değmez. UCM onu yesin” diyen Beşir, dün Darfur’u ziyaret etmekle kalmayıp ay sonunda Katar’daki Arap zirvesi dahil tüm Arap ve Afrika zirvelerine katılacağını duyurdu. Başkent Hartum’da Beşir’e destek için sokaklara dökülen binlerce göstericiden Fakri Osman, Batı’yı çifte standartla suçlayıp “Sudan’ın sorununa Sudan’ın çözüm bulmasını istiyoruz” dedi. Hartum’daki Batılı diplomatik temsilcilikler güvenliği sıkılaştırdı.
2002’de yürürlüğe girmesinden beri sadece Afrika ile ilgili soruşturma açıp petrolden uranyuma uzanan yeraltı zenginliklerine sahip Sudan’a odaklanan UCM’ye Sudan devlet başkanlığı danışmanı Mustafa Osman İsmail, şu tepkiyi gösterdi: “Sudan’ın istikrarlı olmasını istemiyorlar. Sudan’ı hedef alması ve yeni sömürgeciliğin mekanizmalarının parçası olması için kurulan bu mahkemeden tam da bunu bekliyorduk.” Başta Mısır ve Libya olmak üzere Afrika Birliği (AB) BM’nin emri 12 ay ertelemesi için bastırırken, AB Genel Sekreteri Jean Ping “Uluslararası adalet sadece Afrika’da ceza peşinde. Sanki Irak, Gazze, Kolombiya veya Kafkasya’da hiçbir şey olmuyormuş gibi” diye sitem etti. Kararı ABD desteklerken, Darfur’daki isyancı örgütlerden SLA Beşir’in uluslararası adalete teslimi için gerekli adımları atacaklarını duyurdu ve JEM ‘Darfur için büyük gün’ dedi. (afp, bbc)