UCM'ye çifte standart ithamı

UCM'ye çifte standart ithamı
UCM'ye çifte standart ithamı

Düzenlediği toplantıda ?Halkım beni destekliyor? mesajı verdi. FOTOĞRAF: REUTERS

HARTUM - Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) Sudan Devlet Başkanı Ömer Beşir hakkında Darfur bölgesinde savaş suçu işlediği iddiasıyla tutuklama emri çıkarıp çıkarmama konusundaki kararını yarın açıklaması beklenirken, Beşir uluslararası topluma ‘Halkım beni destekliyor’ mesajı vermek için önceki gün başkent Hartum’da miting düzenledi.
“Irak, Afganistan işgalleri, Gazze’nin bombalanması sırasında, Guantanamo ve Ebu Garip hapishanelerinde suçlar işlenirken uluslararası adalet neredeydi” diye seslenen Sudan’ın 20 yıllık lideri, Filistin, Lübnan ve Afganistan’daki direnişlere destekledikleri için hedef alındıklarını söyledi.
UCM Başsavcı Luis Moreno-Ocampo’nun katliam, tecavüz, açlık ve korku araçlarını kullanarak savaş suçu işlemekle suçladığı Beşir’le ilgili tavsiyesini dinlerse, ilk kez görev başında bir devlet başkanı hakkında tutuklama emri çıkaracak. Kurulduğu 2005’ten beri sadece Afrika ile ilgili soruşturma açmış UCM’yi, Beşir, ülkeyi istikrarsızlaştırmak isteyen Batılı güçlerin oyuncağı olmakla suçluyor. Hartum sokaklarına ‘Onur ve gurumuzun simgesi Beşir’, ‘UCM Sudan halkını aşağılamak için acınası komplo peşinde’, ‘UCM komplosunu herkes reddediyor’ yazan dev Beşir posterleri asıldı. İmaj düzeltme atağındaki Beşir de, iki hafta önce Darfur’deki isyancılardan Adalet ve Eşitlik Hareketi ile güven inşası anlaşması imzalayıp barış yönünde bir adım attı. 

Sudan’ın zenginliği
Darfur’da kuraklık, çölleşme ve nüfus artışı sonucunda hayvancılıkla uğraşan göçerlerin güneyde çiftçilerin topraklarına girmesinin tetiklediği çatışmaların etnik-dini gerekçeleriyle ilgili rivayetler muhtelif. BM çatışmalarda 300 bin ölü ile 2.5 milyon mülteci hesaplıyor. Afrika’nın en büyük ülkesi Sudan’ın petrolden uranyuma uzanan çok çeşitli yeraltı zenginlikleri bulunuyor. (afp)