Üçüncü Dünya'nın Leh sesine veda

Afrika, Ortadoğu ve dünyanın birçok yerinde 30 yılda 27 darbe ve devrime tanık olan ünlü Polonyalı gazeteci-yazar Ryszard Kapuscinski, kalp ameliyatı geçirmesinin ardından 74 yaşında öldü.

VARŞOVA - Afrika, Ortadoğu ve dünyanın birçok yerinde 30 yılda 27 darbe ve devrime tanık olan ünlü Polonyalı gazeteci-yazar Ryszard Kapuscinski, kalp ameliyatı geçirmesinin ardından 74 yaşında öldü. Yazarın ölüm nedeni açıklanmadı.
Beyaz Rusya sınırındaki Pinsk kentinde doğan ve 1950-60'larda kara kıtada Polonya Haber Ajansı'nın tek muhabiri olarak Afrika uluslarının sömürgecilikten kurtuluş haberlerini nakleden Kapuscinski, savaşlar, imparatorlar ve darbelere dair kitaplarıyla ün kazanmıştı. En popüler kitabı 1978'de yayımlanan ve bir bakıma imparatorlukların nasıl işlediğini de deşifre eden Etiyopya'da Haile Selassie rejiminin yıkılışıyla ilgili 'İmparator'. Bunu 1979 İslam Devrimi'ni konu alan 'Şahların Şahı', Angola iç savaşıyla ilgili 'Yaşamda Bir Başka Gün', Sovyetler'in yıkılışını anlattığı 'İmparatorluk', futbol maçından çıkan Honduras-El Salvador savaşıyıla ilgili 'Futbol Savaşı' ve 'Güneşin Gölgesi' izledi. Kapuscinski'nin son yayımlanan kitabı 'Herodot'la Yolculuk'tu. 20'nci eseri 'Lappidarium 6' ise basıma hazırlanıyordu.
Nobel'e defalarca aday gösterildi
Nobel edebiyat ödülüne defalarca aday gösterilen Kapuscinski, çalışma yöntemini şöyle açıklamıştı: "Gündelik haberleri bildirmenin yanı sıra İslam üzerinde çalıştım. Halkları, zihniyetlerini, dünyaya bakış açılarını betimlemek istedim. Deneyimim bana yeryüzünün her bir yerinde insanın dünyayı farklı gördüğünü öğretti. Bu farklı bakış açıları, algı ve tasavvurların içine girmeden dünyadan hiçbir şey anlayamayız. Yazarken kafamda Polonyalı ya da Avrupalı okur yok, her yerdeki dünyayı merak edecek kadar genç insanlar için yazıyorum." (Reuters, bbc, ap)