Uluslararası toplum darbeye karşı duruyor

TEGUCIGALPA/MANAGUA - Honduras’ta dört yıllık tek dönem başkanlık sınırlamasanı değiştirecek öneriyi referanduma sunmaya hazırlandığı pazar günü daha oy verme işlemi başlamadan askerlerce tutuklanıp Kosta Rika’ya sürülen Manuel Zelaya’ya uluslararası toplum sahip çıkıyor. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun “Bir cumhuriyetin anayasal başkanının tutuklanmasını kınıyor ve demokratik kurumlara güçlü desteğimi sunuyorum. Halkın demokratik olarak seçilmiş temsilcilerinin derhal tesisini istiyorum” açıklaması yaparken, Amerika Devletleri Örgütü (OAS) “Anayasal hükümete karşı darbeyi şiddetle kınıyoruzs. Cuntanın kuracağı hiçbir hükümeti tanımayız. Zelaya’nın derhal, güvenlik içinde ve önkoşulsuz olarak dönüşü sağlanmalı” dedi. 

Obama: Çok endişeliyim
Latin sol kuşağının öncüsü Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez’in darbede ‘Yanki imparatorluğunun rolü’nden söz edip ABD Başkanı Barack Obama’yı tepki vermeye çağırınca, Obama “Çok endişeliyim. Demokratik normlar ve hukukun üstünlüğüne saygı çağrısı yapıyorum. Sorunlar dış müdahale olmadan diyalog yoluyla barışçı çözülmeli” dedi. Dışişleri Bakanı Hillary Clinton darbeyi açıkça kınadı. Bazı Amerikalı yetkililer, ajanslara “Sadece Zelaya’yı Honduras’ın seçilmiş ve anayasal başkanı olarak tanıyoruz, başka birini değil” diyerek, Honduras ordusu ve diğer kurumlarla temasa geçtiklerini, ancak ordunun telefonlarına yanıt vermediğini anlattı. Küba, Bolivya, Arjantin, Brezilya, Ekvador’dan Kolombiya’ya dek Latin Amerika ülkelerinden darbeye çok sert kınama yağdı. 

AB kınayamadı
Kendisini demokrasi ve insan hakları gibi ‘değerlerin’ savunucusu olarak sunan AB’nin ise darbeyi kınamaması dikkat çekti. Avrupa Komisyonu’nun dış ilişkiler sorumlusu Benita Ferrero-Waldner, açıklamasında ‘Honduras’taki gelişmelerden üzüntü duyduğunu’ dile getirip, ‘Komisyon’un hukukun üstünlüğü, demokratik yollarla seçilmiş kurumlara önem verdiğini, barışçı çözüm istediğini’ söylemekle yetindi. 

Latinler elçileri çekti
Zelaya, dün Nikaragua’da Latin Amerika İçin Bolivarcı Alternatif’in (kendisini tekrar göreve döndürme amacıyla düzenlediği zirveye katılırken, “Honduras’taki elçiliğimin kılına zarar gelse cunta kendini savaş halinde bulur” tehdidi savuran Chavez, uluslararası toplumu sadece açıklamayla yetinmemeye çağırıp “Darbecilere ders vermek lazım. Mağara devrine dönülmesine izin veremeyiz” dedi. Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa’dan da diplomatlarına  bir tehdit olursa askeri müdahale tehdidi geldi. Toplantının ardından ALBA ülkeleri Honduras’tan elçilerini çekme kararı açıkladı. (Dış Haberler