Uluslararası toplumdan Kudüs için İsrail'e tepki

ANKARA/WASHINGTON - İsrail’in işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Şeyh Cerrah semtinde 19’u çocuk 53 Filistinliyi evlerinden atıp Yahudi yerleşimcileri yerleştirmesi, Türkiye ile birlikte uluslararası toplumun tepkisini çekti.
Dışişleri, bunun İsrail’in uluslararası hukuk çerçevesindeki yükümlülüklerine ve en temel insan haklarına aykırı olduğunu, İsrail-Filistin barış sürecinin yeniden başlaması çabalarına zarar verdiğini belirtip “Doğu Kudüs’ün statüsünü değiştirecek uygulamalardan kaçınmayı barış çabalarının selameti bakımından hayati bir konu olarak görüyor ve söz konusu uygulamaların acilen durdurulması çağrısında bulunuyoruz” dedi. 

Clinton: Kışkırtıcı
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, “İsrail’in yükümlülükleriyle bağdaşmıyor. İsrail hükümeti ve belediye yetkililerini bu tür kışkırtıcı eylemdenden kaçınmaya davet ediyorum” diye çıkıştı. AB Dönem Başkanı İsveç’te hükümet, İsrail’in Stockholm elçisini dışişlerine çağırırken, ‘uluslararası hukuka göre yasadışı’ diye nitelediği tahliyeden ‘son derece endişeli olduğunu’ duyurdu. Fransa ve Norveç’ten de barış çabalarınır zarar gördüğü tepkisi geldi. (Radikal, afp)