Uluslararası toplumdan tam destek

Uluslararası toplumdan tam destek
Uluslararası toplumdan tam destek

Protokollerin imza töreni tam üç saat gecikmeyle başlayabildi. Nalbandyan ile Davutoğlu?nun anlaşmayı imzalaması sonrası yoğun bir alkış tufanı koptu. FOTOĞRAF: reuters

Türkiye ile Ermenistan ilişkilerini normalleştirme iradesi uluslararası toplumdan tam destek aldı. Clinton, 'Kilometre taşı' dediği imzaların uygulanması için ellerinden geleni yapacaklarını söylerken, Lavrov, 'Çok sıcak karşıladık. Hızla onay bekliyoruz' dedi. BM, AB ve AGİT çok memnun

LODRA/NEW YORK/MOSKOVA/STOKHOLM/OTTAVA - Türkiye ile Ermenistan’ın krizli imza töreninin ardından ABD, Rusya, Britanya, AB ve BM’den art arda gelen destek açıklamaları uluslararası toplumun iki ülke ilişkilerinin rayına oturtulmasına yönelik iradeyi ortaya serdi.
Önceki gün Zürih’teki imza töreninin ardından uçakla Londra’ya giderken açıklamalarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Clinton, protokolleri ‘kilometre taşı’ diye niteledi. Arabuluculuğuyla sürece büyük katkı yapmış Clinton, ‘imzalamayı başardık’ diyerek mutluluğunu dile getirdi ve “Protokollerin başarı için ABD elinden geleni yapacak” garantisini verdi. ABD Dışişleri’nin Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu müsteşarı Phil Gordon da, “Tarihi bir imzaya tanıklık ettik deyip ekledi: “Türkiye ve Ermenistan’ın dışişleri bakanlarının imzaladıkları diplomatik ilişkiler ve bunu geliştirme üzerine protokoller yılların ve hatta onyılların düşmanlığı ve ayrılıklarının üstesinden geliyor.”

Obama da çok heyecanlanmış
Bir ABD’li yetkili Başkan Barack Obama’nın da imzaların ardından Zürih’i terk etmek üzere havaalanına giderken Clinton’ı telefonla aradığını ve ‘anlaşmadan çok heyecanlandığı’ ve bunu ‘ileriye doğru büyük bir adım’ diye nitelediğini aktardı.
Kafkaslar’da statükonun değişmeden devamı politikasından çark eder görünen ve gerek Türkiye-Ermenistan gerekse Azerbaycan-Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ sorununun çözümüne yönelik ağırlık koyar görünen Rusya da memnun. Törende ülkesini temsil eden Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, daha sonra yaptığı açıklamada, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi sürecini desteklemeye hazır olduklarını yinelerken, protokollerdeki hiçbir maddenin üçüncü bir tarafa zarar vermediğini vurguladı. “Bunu çok sıcak karşıladığımızı saklamayacağım. Çünkü Ermenistan ve Türkiye, Rusya’ya dost ülkeler” diyen Lavrov, “Bu protokolün imzalanması sadece ilk adım ve şimdi bunun hızlı bir şekilde onaylanması ve pratiğe geçirilmesi gerekiyor” vurgusu yaptı. Rus bakan iki ülkeyle daha fazla işbirliği projeleri uygulamaya isteğini dile getirip elektrik enerjisi, demiryolu başta olmak üzere ulaştırma ve iletişimi saydı. Lavrov, Rus Birleşik Enerji Sistemleri (UES) şirketinin Ermenistan’dan Türkiye’ye elektrik enerjisi teminiyle ilgilendiğini, Rus Demiryolları şirketinin de iki ülke arasında Doğukapı-Ahuryan arasında demir yolu bağlantısı kurmaya hazır olduğunu ekledi. 

AB: Barışa önemli bir katkı
AB adına dönem başkanı İsveç’in yaptığı açıklamada iki ülkenin attığı adım, ‘bölgedeki güvenlik ve istikrara önemli bir katkı’ diye nitelenerek, ‘AB Ermenistan’ı ve Türkiye’yi normalleşme sürecine bağlı kalmaları için teşvik eder ve en kısa zamanda onaylanıp uygulanması çağrısında bulunur’ denildi. Avrupa Komisyonu da Türk ve Ermeni dışişleri bakanlarının diplomatik ilişkilerin tesisi ve ortak sınırın açılması dahil ikili ilişkilerin geliştirilmesini içeren protokolleri imzalamalarını çok sıcak karşıladığını belirterek, ‘Komisyon bunu Güney Kafkaysa bölgesinde barış ve istikrar yönünde cesur ve uzak görülü bir adım olarak değerlendirir ve bu hakiki tarihi kararın iki tarafın da tavizlerde bulunmaya hazır olduğunun göstergesi sayar’ dedi.
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, protokollerin imzalanmasını ‘tarihi karar’ diye nitelerken, “Bu tarihi karar, iki ülkenin aralarında iyi komşuluk ilişkilerinin kurulması ve ikili işbirliğinin gelişmesi yolunda dönüm noktası oluşturmaktadır” açıklaması yaptı ve protokollerin iki ülke meclislerince hızla onanmasını umudunu dile getirdi. 

Papandreu da selamladı
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) da memnuniyet aktardı. AGİT Dönem Başkanı Yunanistan’ın Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, “Anlaşmazlıkların aşılması ve daha emin, daha istikrarlı bir bölge oluşturulması için iki ülke yetkililerinin harcadığı çabayı ve gösterdikleri siyasi iradeyi alkışlıyorum” açıklamasında bulundu.
Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, protokollerin Kafkasya’da daha fazla güvenliğe, istikrara ve işbirliğine de katkı yapacağını belirtip, protokollerin hızla onaylanması ve uygulanmasını istedi. Kanada imzalardan memnuniyet duyduğunu açıkladı. Dışişleri Bakanı Lawrence Cannon, protokollerin ilişkilerin normalletirilmesi ve sınırın açılması için çok önemli bir çabayı oluşturduğunu belirterek, “Kanada, Ermenistan ve Türkiye’yi uzlaşma için çalışmaya devam etmeye teşvik edecek” dedi. (Dış Haberler)