Uluslararası yargı Sudan'ın petrol sınırını yeniden çizdi

LAHEY/HARTUM - Sudan gibi Batı’nın hedef tahtasındaki bir ülkede petrol bölgesi gibi çok hassas bir yerin sınırları uluslararası yargı tarafından yeniden çizildi, kısa süre öncesine değin savaşan taraflar da bu karara uyacaklarını duyurdu. Hollanda’nın Lahey kentindeki Uluslararası Daimi Tahkim Mahkemesi, Sudan’ın tartışmalı petrol bölgesi Abyei’nin sınırlarını yeniden belirlerken, petrol rezervlerinin çoğunun kontrolünü hükümete verdi.
Sudan’ın ‘Keşmir’i denen Abyei’nin sınırları, kuzey ile güney arasında 20 küsur yıllık iç savaşa son veren 2005 tarihli barış anlaşmasından sonra çizilmişti. Ancak Sudan Devlet Başkanı Ömer Beşir’in itirazı üzerine, güneyin eski isyancı grubu Sudan Halk Kurtuluş Hareketi (SPLM) ile varılan mutabakatla sorunun Uluslararası Tahkim Mahkemesi’ne götürülmesine karar verilmişti. 

Hartum’daki Beşir yönetimi kârlı çıktı
Mahkemenin bir üyesine karşı dört üyesinin aldığı kararla bölge 8 bin 99 kilometrekarelik küçültmeye uğrarken, kuzey, doğu ve batı sınırlarını yeniden çizildi, güney sınırına ise dokunulmadı. Toprağın kime ait olduğuna dair hüküm verilmedi. Mahkeme Başkanı Pierre-Marie Dupuy, sınırı olgulara dayanarak çizdiklerini söyleyip barış sürecinin devamını istedi. Toprak kazanıp Heglig petrol arazileri ve Nil petrol boru hattını kontrolüne geçiren Beşir yönetimi, zafer kazandıklarını, istedikleri her şeyi aldıklarını belirtti. SPLM savaşçısıyken 2005 anlaşması uyarınca Dışişleri Bakanı olan Deng Alor da, “Karar nihai ve bağlayıcı, hem SPLM hem de bölge halkı uyacak” dedi.
Ancak 2005 tarihli barış anlaşmasına göre, 2011’de hem Abyei kuzeydeki özel idari statüsünü sürdürme ya da güneye katılma yönünde hem de güney Sudan kendi kaderini tayin referandumuna gidebilecek. Geçen yıl bölgede 100 kişinin öldüğü çatışmalardan sonra Lahey’e gidilmişti. Beşir hakkında geçen yıl Uluslararası Ceza Mahkemesi ülkenin doğusundaki Darfur’daki katliamları gerekçe göstererek tutuklama kararı çıkarmıştı. (afp, aa)