UNESCO: Fas Kapısı ortaklaşa yapılsın

İsrail'in Müslüman dünyanın öfkesine aldırmadan Kudüs'teki kutsal Harem üş-Şerif'in Fas Kapısı yolunda başlattığı köprü çalışmasına BM'nin eğitim, bilim ve kültür örgütü UNESCO'dan itiraz geldi.

PARİS - İsrail'in Müslüman dünyanın öfkesine aldırmadan Kudüs'teki kutsal Harem üş-Şerif'in Fas Kapısı yolunda başlattığı köprü çalışmasına BM'nin eğitim, bilim ve kültür örgütü UNESCO'dan itiraz geldi. Bölgede incelemede bulunan UNESCO heyeti, hasarlı yolda üstgeçit inşasının uluslararası standartlara uyduğu ve kutsal mabedi tehdit etmediği sonucuna varsa da çalışmaların durdurulmasını istedi. Örgüt, raporunda kazı çalışmalarının sınırlarını belirleyen planın bulunmadığına işaret ederek, bu yüzden daha geniş ve gereksiz kazı yapma olasılığının doğabileceğine işaret etti. Bu tespitten hareketle de bu konuda Harem üş-Şerif'in hamisi Ürdün ve bölgenin yönetiminden sorumlu Vakıf'la danışma halinde yeni çalışma planı hazırlanması salık verildi.
Türk heyetinden önce UNESCO gitti
Filistinliler kazının kutsal yapıya zarar vereceği kaygısı taşırken İsrail, üstgeçidin güvenli geçiş için kaçınılmaz olduğu savında. Konu İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in Ankara ziyaretinde gündeme gelmiş, Olmert, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın talebi üzerine bir Türk heyetinin bölgede inceleme yapmasını kabul etmişti. Ancak UNESCO raporu daha önce açıklandı.