UNESCO seçimi tartışması dinmiyor

UNESCO seçimi tartışması dinmiyor
UNESCO seçimi tartışması dinmiyor

UNESCO seçimini ?İsrail kitaplarını yakmak?tan söz eden Hüsnü kaybederken, Bulgar Bokova kazandı. FOTOĞRAFLAR: AFP, REUTERS

PARİS - BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) genel direktörlüğü seçimi büyük tartışmalara sahne olup ilk kez bir kadının getirilmesiyle sonuçlanırken, kaybeden taraf ile adaylığı engellenen taraf tepkili. Mayıs 2008’de Müslüman Kardeşler’le ağız dalaşında “İsrail kitabı bulursam, yakarım” sözünü sarf eden Mısır Kültür Bakanı Faruk Hüsnü, son turda kaybetmesinden Yahudi lobisini sorumlu tuttu. Zülfü Livaneli ise, adaylığına izin vermeyen Türk makamları suçladı.
Önceki gün seçimin beşinci turunda Bulgaristan’ın Fransa Büyükelçisi ve UNESCO Temsilcisi 57 yaşındaki kadın diplomat İrina Bokova, Hüsnü’yü 31’e karşı 27 oyla yenmişti. Bokova’nın ‘centilmence ve saygılı yarış’ için teşekkür ettiği Hüsnü ise, Kahire’de düzenlediği basın toplantısında Amerika, Avrupa ve Yahudi lobisi’ni topa tuttu. “Bana karşı komplo kuruldu. Faruk Hüsnü’yü yere serdiler. Kuzey zaten güneyi hep kontrol eder. Medeniyetler çatışması UNESCO seçiminin sonucunu belirlemiştir” diyen Mısırlı bakan,  seçimi kaybetmesi için Amerikan’nın ‘gerekeni’ yaptığını söyledi. Elie Wiesel gibi Yahudi lobisinin önde gelen isimleri kendisine karşı kampanya yürütmüştü. 

Livaneli: Obama’nın ajandasındaydım
Livaneli ise ‘Batı ve UNESCO adaylık baskısı yaptığı halde Türk hükümetinin desteğini alamadığı için aday gösterilmediğinden’ yakındı. Sanatçı, NTV’ye cumhurbaşkanlığı ve dışişlerinin kendisinden özür dilediğini açıklayarak şöyle konuştu: “ ‘Kitap yakarım’ diyen bir adamın UNESCO’nun başına gelmeyeceği yüzde yüz belliydi. Madem teamül olarak sıra Müslüman ülkelerdeydi. Türkiye gibi yıldızı yükselen bir ülkeden bir aday, UNESCO’da 13 yıldan beri yazan çizen, Fransa’da, tüm dünyada kitapları çıkan bir adam, Amerika’da bilinen birisi... Bunların bulduğu formül buydu. Ve o kadar inanıyorlardı, ki sabahlara kadar beni telefonlarda tutuyorlardı. Obama’nın ajandasına bile koymuşlardı. Ve sonunda Türk hükümeti desteklemeyince şaşırdılar.” Livaneli, “Türkiye’nin gelebileceği en büyük makamdı . Bizimkiler durumu kavrayamadığından dolayı kaybedildi” dedi. (Dış Haberler)