UNIFIL'in ilk kayıpları İspanyol askerleri

Ortadoğu'nun etnik-dini mozaiği Lübnan'da kriz üzerine kriz ekiliyor. Batı-Suudi destekli Sünni hükümet ile İran-Suriye destekli Hizbullah arasındaki gerilim hattında yaşayan Lübnan'da...

BEYRUT - Ortadoğu'nun etnik-dini mozaiği Lübnan'da kriz üzerine kriz ekiliyor. Batı-Suudi destekli Sünni hükümet ile İran-Suriye destekli Hizbullah arasındaki gerilim hattında yaşayan Lübnan'da, suikast zinciri yetmezmiş gibi ordu ile Kaide bağlantılı olduğu iddia edilen Fethül İslam örgütü arasındaki çatışmaların ardından BM barış gücüne saldırı düzenlendi.
Önceki gün kuzeydeki Trablusşam'da orduyla Fethül İslam arasındaki çatışmalara 10 yaşında bir kız çocuğu dahil 11 kişinin daha kurban gitmesinin ardından, güneyde İsrail sınırı yakınında BM Geçici Gücü'ne (UNIFIL) bağlı İspanyol devriyesi geçerken 50 kilo patlayıcı yüklü bir araç uzaktan kumandayla infilak ettirildi. Üçü İspanyol, üçü Kolombiya asıllı altı asker öldü. İsrail'in geçen yaz Lübnan'a 34 gün saldırması sonrası konuşlanan ve Türkiye'nin de katkıda bulunduğu UNIFIL böylece ilk kayıplarını vermiş oldu. Saldırının yapıldığı Marcayun-Hiyam vadisi günlük devriye alanı ve İsrail sınırına 10 km uzakta. İspanya Savunma Bakanı Jose Antonio Alonso bölgedeki 1100 askerini ziyarete giderken UNIFIL'den çekilmeyeceklerini belirtti. Ayrıca yola yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucu iki İspanyol askeri yaralandı.
'Fethül İslam sorumlu'
Sorumluluğu kimse üstlenmezken, Lübnan, orduyla bir aydır Filistin mülteci kampında çarpışan Fethül İslam'ı suçladı. El Pais, bu görüşü Madrid'in de paylaştığını yazdı. Lübnan Enformasyon Bakanı Gazi Aridi, yakalanan Fethül İslam savaşçılarından UNIFIL'e saldırı hazırlığını öğrendiklerini söyleyip "Lübnan kuzeyden güneye terörist dalganın kurbanı" diye konuştu.
Saldırıyı kınayan Hizbullah, "Güvensizlik ortamını artırmaya yönelik" açıklaması yaptı. İspanya'da bugün resmi yas ilan edilirken, BM Güvenlik Konseyi de saldırıyı şiddetle kınadı. ABD'li ünlü araştırmacı gazeteci Seymour Hersh, martta Bush yönetiminin Suudi ve Lübnan hükümetinin ağır topu Said Hariri'yle el ele verip, Hizbullah'ı etkisizleştirmek için radikal Selefi ve Vahabi gruplara para ve silah döktürdüğünü yazmıştı. (afp, bbc)