'Union Jack' planı İskoçya'dan döndü

Britanya'nın İskoç kökenli çiçeği burnunda Başbakanı Gordon Brown'ın ülkedeki birlik ruhunu canlandırmak için kamu dairelerinde 'Union Jack' diye anılan ve emperyal birliği vurgulayan Britanya bayrağının her gün asılması uygulamasını devreye sokma çabası...

LONDRA - Britanya'nın İskoç kökenli çiçeği burnunda Başbakanı Gordon Brown'ın ülkedeki birlik ruhunu canlandırmak için kamu dairelerinde 'Union Jack' diye anılan ve emperyal birliği vurgulayan Britanya bayrağının her gün asılması uygulamasını devreye sokma çabası ayrılıkçı hissiyatlara sahip İskoçya'dan döndü. İskoçya Parlamentosu, kendi bölgelerinde Britanya bayrağının her zaman asılmayacağı kararını açıkladı.
'Bayrak kararını biz veririz'
Brown ay başında, kamu binalarında ne zaman bayrak dalgalandırılacağını belirlemenin 'komik' olduğunu savunup 'Union Jack'in ortak bayramların listesi uyarınca her yıl 18 günden fazla asılmasını engelleyen düzenlemeyi kaldırmıştı. Tarihi İngiltere'ye isyanlarla dolu İskoçya'nın 2010'da bağımsızlık referandumuna gitmesini hedefleyen Alex Salmond'un lideri olduğu İskoç Ulusal Partisi'nin (SNP) mayıstaki seçimlerle kontrolünü ele geçirdiği İskoç Parlamentosu ise Brown'a çelme taktı. SNP sözcüsü "Britanya Adalet Bakanı Jack Straw, İskoçya'da, İngiltere'den farklı düşünceler olabileceğini kabul etti. Bayrak meselesinde kararın bize bırakılmasının en iyi yol olacağında mutabık kaldık" dedi Sözcü, Union Jack'i sadece ortak bayramlarda asıp yılın geri kalanında İskoç bayrağı dalgalandıracaklarını belirtti.