Union Jack'i semada Brown dalgalandıracak

ABD'de 4 Temmuz Bağımsızlık Günü'nde vatansever eyaletler Minnesota, Arizona ve Tennessee'de, Çin yapımı Amerikan bayraklarının satış ve kullanımına getirilen yasaklamalarla savaş açılmışken...

LONDRA - ABD'de 4 Temmuz Bağımsızlık Günü'nde vatansever eyaletler Minnesota, Arizona ve Tennessee'de, Çin yapımı Amerikan bayraklarının satış ve kullanımına getirilen yasaklamalarla savaş açılmışken, bir başka bayrak haberi Britanya'dan geldi. İskoç kökenli çiçeği burnunda Başbakan Gordon Brown, bu görev için 'fazla İskoç olduğu' eleştirilerini yanıtlarcasına kamu dairelerinin 'Union Jack' diye anılan ve emperyal birliği vurgulayan Britanya bayrağını ortak bayramların listesi uyarınca her yıl 18 günden fazla asmasını engelleyen düzenlemeyi kaldırıyor.
Geçen yıl Dünya Kupası'nda İskoç-İngiliz rekabeti sahalara yansıdığında İskoçlara bahçelerine 'Union Jack' asmaları çağrısında bulunmuş, maliye bakanıyken de Britanyalı kimliğinin yeniden tanımlanması gerektiğini savunup "Britanya'da Balkanlaşmaya kayma engellenmeli" çıkışı yapmış olan Brown, GMTV kanalına demecinde kamu binalarında ne zaman bayrak dalgalandırılacağını belirlemenin 'komik' olduğunu savundu. 'Ülkenin değerlerinin' ifadesi olarak Başbakanlık binası Downing Street'te 'Union Jack'in artık sürekli dalgalanacağını söyleyen Brown, şu ifadeleri kullandı: "Başbakan olduğumda, mevcut tüm düzenlemeleri gözden geçirdim. Union Jack'i yılda 18 günden fazla asamayacağınızı öngören tuhaf bir düzenlememiz var. Bunun nedeni de ortak bayramların listesinin yapılmış olması. Diğer hiçbir günde Union Jack dalgalandırılamıyor. Bunun komik bir düzenleme olduğunu düşündük. Bu nedenle düzenlemeden kurtulduk. Artık ne zaman bayrak asacaklarına karar verme hakkı kamu binalarına ait olacak. İnsanlar Britanyalı olmanın ne anlama geldiğini gösteren sembollerden çok gurur duyuyor. Monarşi, parlamento ve Milli sağlık sistemi dahil."
Tatil vatanseverliği
Yeni Başbakan, 'bayrak vatanseverliğiyle' yetinmeyip 'tatil vatanseverliği' de yaptı. Egzotik yerlerde tatil yapmayı tercih eden selefi Tony Blair'in aksine Brown, tatilini Britanya'da geçireceğini söyledi: "Bir kısmı İngiltere bir kısmı da İskoçya'da olan evimizde, görece sessiz bir tatil geçirmeyi dört gözle bekliyorum. Belki biraz tenis oynama, biraz futbol maçı izleme ve biraz da kitap okuma şansı bulurum." (afp, Guardian)