Ünlü tiyatro yazarı Sarkozy'yi yazacak

Fransa'da nisandaki cumhurbaşkanlığı seçimi için iktidardaki sağcı Halk Hareketi Birliği Partisi'nden (UMP) resmen aday olan İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy, seçmenleri tavlamak için sanatı da ihmal etmiyor.

PARİS - Fransa'da nisandaki cumhurbaşkanlığı seçimi için iktidardaki sağcı Halk Hareketi Birliği Partisi'nden (UMP) resmen aday olan İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy, seçmenleri tavlamak için sanatı da ihmal etmiyor. Eski liderler Georges Pompidou çağdaş sanat, Charles de Gaulle klasikler ve cumhurbaşkanı Jacques Chirac Afrika sanatına hayranlığıyla bilinirken: Sarkozy'nin sanattan yana tercihi 'yanında bir yazar gezdirmek' oldu. 'Avrupa tiyatrosunun süperstarı' görülen genç kuşak Fransız yazarlarından Yasmina Reza, kampanyası boyunca eşlik edeceği Sarkozy'nin her hareketini izleyip 'iç dünyasını' kaleme alacak. Sarkozy'nin teklifini hemen kabul eden Reza, "Hayatındaki çılgın arzular, yalnızlık ve kader gibi konular beni ilgilendiriyor" diyor.
Chirac'a yargı yolu açılıyor
Fransa meclisinde ise dün 'mevkisiyle bağdaşmayan görev ihmalleri yapan' cumhurbaşkanının ABD'deki gibi meclis tarafından azline izin veren yasa tasarısı kabul edildi. Cumhurbaşkanının iktidardayken dokunulmazlıktan yararlanması, görev süresi bitince de hakkında dava açılabilmesini öngören tasarının yasalaşması için meclis ve senatonun beşte üçünün onayı gerek. Yasayla, Chirac Paris belediye başkanıykenki yolsuzluk ithamları için yargılanabilir. (Guardian, afp)