Ünlüsü ünsüzü meydanda buluştu

Ünlüsü ünsüzü meydanda buluştu
Ünlüsü ünsüzü meydanda buluştu

Ulusal Park dün, ABD?nin her yerinden gelen insanlarla dolup taştı. Washington?da hem metro hem de kaldırımlar, her yönden gelen insanlarla rengârenkti.

ABD'nin ilk siyah başkanı Barack Obama'nın yemin töreni için 1 milyondan fazla kişi Ulusal Park'ta toplandı. Meydan coşkulu vatandaşların yanı sıra pek çok ünlüyü de ağırladı

Martin Luther King III

WASHINGTON - ABD’nin ilk siyah başkanı Barack Obama’nın yemin törenine talep büyüktü. Kongre binasıyla Washington Anıtı arasındaki Ulusal Park’ta (National Hall) 1 milyondan fazla kişi toplandı. Washington kentinin bütün bölgelerinde hem metro hem de kaldırımlar her yönden gelen insanlarla doldu. Tören alayının geçeceği Pennsylvania Caddesi kaldırımları da doldu ve birçok kişi kontrol noktalarını bulamadı.
Halk metroya akın etti, 600 bin nüfuslu kentte  yaklaşık 500 bin kişi dün metroyu kullandı. Yetkililer tarihi töreni izlemek isteyenleri toplutaşıma araçlarını kullanmaya teşvik etti, ancak yoğun kalabalık nedeniyle bazı istasyonlar kapatıldı. Birçok insan yemin anını gözyaşları içinde izledi.

Stedman Graham-Oprah Winfrey

Obama’nın yemin törenine birçok ünlü de katıldı. Aretha Franklin’in şarkı söylediği seremonide, şarkıcı Beyonce ve eşi Jay-Z, ünlü televizyoncu Oprah Winfrey, eski basketbolcu Magic Johnson, Kaliforniya Valisi Arnold Schwarzenegger, oyuncular Dustin Hoffman, Samuel L. Jackson ve John Cusack, yönetmen Steven Spielberg, eski boksör Muhammed Ali, unutulmaz ‘Bir Hayalim Var’ konuşmasıyla Obama’ya da ilham veren ünlü Amerikan yurttaş hakları önderi Martin Luther King Jr.’ın oğlu Martin Luther King III, 2007’de Nobel Barış Ödülü’nü alan eski ABD?Başkan Yardımcısı Al Gore ve eşi Tipper Gore da vardı. (Yaşam Servisi)

Michelle Obama’nın tercihi Isabel Toledo
Michelle Obama sarı renkteki elbisesini yeşil eldiven ve ayakkabılarla tamamlamıştı.

44. ABD?Başkanı Barack Obama’nın eşi Michelle Obama, Beyaz Saray’a girişinde Küba doğumlu Amerikalı modacı Isabel Toledo’nun tasarladığı mantoyu ve altın gibi parıldayan elbiseyi giydi. 43. Başkan George Bush ve eşi Laura’nın Beyaz Saray önünde eşi Michelle’le birlikte karşıladığı Barack Obama da bu tarihi günde kırmızı kravat, beyaz gömlek ve siyah takım tercih etti. Michelle Obama’nın elbisesini tasarlayan 1961 Küba doğumlu Isabel Toledo, avangard bir modacı olarak tanınıyor. Ünlü tasarımcı, sanatçı Ruben Toledo’yla evli ve New York’ta yaşıyor. ABD’nin yeni first lady’si Michelle Obama, modacılar Narciso Rodriguez, Maria Cornejo ve Chicago’lu Maria Pinto’yu tercih etmesiyle biliniyor.