Uranyum zenginleştirmeme şartı kalkıyor

Uranyum zenginleştirmeme şartı kalkıyor
Uranyum zenginleştirmeme şartı kalkıyor

Amerika doğumlu İranlı Saberi, yıllardır Tahran?da BBC, NPR gibi kuruluşlar için çalışıyordu. FOTOĞRAF: AFP

İran, 5+1'lerin nükleer müzakere davetini kabul etti. NYT'ye göre, Batı ilk aşamada uranyum zenginleştirmenin durması şartından vazgeçti

WASHINGTON - BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi (ABD, Britanya, Fransa, Rusya, Çin) ile Almanya’nın oluşturduğu altılı grup, İran’ın nükleer programıyla ilgili toplantılara nihayet Tahran’ı davet ederken, ABD Başkanı Barack Obama’nın selefinden yadigâr ‘görüşmeler için uranyum zenginleştirmenin durdurulması’ şartından vazgeçeceği öne sürüldü. Obama yönetimi ile Avrupalı müttefiklerinin İran ile nükleer müzakereler için teklif hazırladıklarını aktaran New York Times, müzakerelerin ilk aşamasında İran’ın derhal nükleer tesislerini kapatması yönündeki Bush yönetiminden kalma şarttan vazgeçildiğini yazdı. 

Obama’nın seçenekleri
Buna göre, nükleer programını aşamalı olarak Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) geniş çaplı denetimlerine açması için baskı yapılacak Tahran’ın belli bir süre uranyum zenginleştirmeyi sürdürebilecek. Yetkililer, nükleer tesislerini derhal kapatmayı asla kabul etmeyecek Tahran’ı pazarlığa çekmeyi amaçladıklarını belirtti. Avrupalı yetkililer “Tecrübelerimizle İran’an şartları kabul etmeyeceğinde uzlaştık. Biraz olsun güven inşa edebilmek için bazı geçici adımlarla başlayacağız” dedi. 20 Ocak’ta koltuğa oturduğundan beri İran politikasını gözden geçiren Obama’nın nükleer yakıt üretimine ne kadar süre izin vereceği ve durdurulmasından ne anladığı meçhul.
ABD’li yetkililer, eninde sonunda İran’dan BM kararları uyarınca uranyum zenginleştirmeyi durdurmasının isteneceği kanısında. Ama Harvard Üniversitesi Belfer Merkezi nükleer uzmanlarından Matthew Bunn, Obama’nın ‘durdurmayı’ tanımlarken hoşgörülü davranacağı, bir ihtimal ‘sıcak kapatma’yı önereceği, yani santrifüjlerin döneceği ama uranyum zenginleştirmeyeceği, bunun park halinde motoru çalışır araçla kıyaslanabileceğini söyledi. Bu durumda her iki tarafın da zafer ilan edebileceğini belirten Bunn’a göre, işin en zor kısmı İran’ın gizli tesisi olmadığına herkesi ikna edebilmek. (NYT)