Urumçi bir türlü yatışmıyor

Urumçi bir türlü yatışmıyor
Urumçi bir türlü yatışmıyor

Polis Urumçi?de bıçakla kendisine saldıran birini yakalayıp dövdü. Görgü tanıkları daha sonra silah sesleri duyduklarını aktardı. FOTOĞRAF: AP

URUMÇİ - Çin’in Uygur isyanını demir yumrukla bastırdığı Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi içten içe fokurduyor. 5 Temmuz’da çıkan isyan dinmişken dün iki Uygur polis tarafından öldürüldü. Yerel hükümetin iddiasına göre üç Uygur bir başka Uygur’a saldırırken devreye polis girdi. Polisin ateşiyle iki Uygur ölürken üçüncüsü yaralandı. Ancak olaya 50 metreden tanık olan iki Uygur AFP’ye Uygurların bir Uygur’a değil güvenlik güçlerine saldırdığını söyledi. Tanıklardan biri “Büyük bıçaklarla askerlere saldırdılar ve ardından silahla vuruldular” dedi.
Öte yandan dün TBMM Başkanı Köksal Toptan’ı ziyaret eden Çin’in eski Büyükelçisi ve Dışişleri Bakanlığı Özel Temsilcisi Aiguo Song,  olayları Çin’in birlik ve beraberliğini bozmak isteyenlerin çıkardığını söyledi.

Çin’den TBMM’ye ziyaret
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile de görüşen Song, gazetecilere “Biz, Türkiye ile  ilişkilerimizi geliştirmek isteriz. Uygur Bölgesi’ndeki şiddet ve suç olayı hakkında bazı bilgiler verdim; gerçekleri anlattım. Ölenlerin çoğu Han. Uygur ve başka milletlerden can kayıpları da var. Bundan acı duyuyoruz” açıklaması yaptı. (afp, Radikal)