Urumçi'de bu kez de şırınga isyanı çıktı

Urumçi'de bu kez de şırınga isyanı çıktı
Urumçi'de bu kez de şırınga isyanı çıktı

Sokağa dökülen Hanlar ?Bu kadar güvenlik gücü konuşlandırdılar, yine de bizi korumayı beceremiyorlar? diye yakındı. FOTOĞRAFLAR: REUTERS

Urumçi iki ay içinde ikinci kez karıştı. Çinli Hanlar, Uygurların kendilerine şırıngalı saldırılar düzenlediği iddiasıyla sokağa dökülüp, bölge başkanının istifasını talep etti. Polis protestoları güçlükle bastırırken, Uygurlara evlerinde kalma çağrısı yapıldı

URUMÇİ - Çin yönetimi, Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabia Kadir’in Doğu Türkistan’daki (resmi adı Sincan özerk bölgesi) Uygurların talepleriyle ilgili müzakere başlatma çağrılarını reddederken, bölge iki ay içinde yeniden karıştı. Bölge başkenti Urumçi’de Uygurların 5 Temmuz’da patlayan isyanının kanla bastırılmasının ardından, bu kez Çinli Hanlar kendilerine şırıngalı saldırı düzenlendiği iddalarıyla sokağa döküldü. 

‘Aşıyla zehirlediler’
Çin resmi haber ajansı Sinhua, şırınga batırarak saldırı düzenledikleri suçlamasıyla 15 kişinin tutuklandığını, bunlardan dördünün yargılanmasına başlandığını ve en kısa sürede hükmün açıklanacağını duyurdu. Devlet televizyonu, 20 Ağustos’tan bu yana süren saldırılarda 476 kişinin şırıngalandığını, bu kişilerin 433’ünün Han, 13’ünün Uygur, 19’unun Müslüman Huiler olduğunu duyurdu. Son olarak dün sabah beş yaşında bir kıza şırınga batırıldığı belirtilirken, sağlık yetkililerine göre kimse hastalık kapmadı ya da zehirlenmedi. Sürgündeki Dünya Uygur Kurultayı yetkilileri ise daha önce ‘Çin’in aşı kampanyasında Uygur çocuklarının zehirlendiği’ iddialarını hatırlattı.
Ancak Uygurları suçlayan Hanlar, Uygur isyanından beri bölgede güvenliğin sağlanamadığı gerekçesiyle önceki gün ve dün protesto gösterisi düzenledi. Dün çok sayıda polis, görgü tanıklarının 10-20 bin diye aktardığı protestocuların kent merkezindeki Halk Meydanı’na ulaşmasını önlemek için seferber oldu. Tam buradan BBC’ye bilgi veren, bir Han işadamı, “Urumçi’de herkes ya grevde ya da protestoda” dedi. Çin bayrakları taşıyan protestocular arasındaki Zhao Jianzhuang, AP’ye, polis ablukasını yarmak için ileri atılıp polis dayağı yediklerini, bir ağızdan ‘Hükümet işe yaramaz, Başkan Wang Lequan istifa et’ sloganı attıklarını, hatta Wang’ın idam edilmesini talep ettiklerini anlattı. 14 yıldır Komünist Parti’nin bölge başkanlığı görevini yürüten Wang, Çin Devlet Başkanı Hu Jintao’nun yakın çevresinden. Wang, hükümet binasının balkonundan mikrofonla seslendiği öfkeli kalabalığa sukûnet çağrısı yaptı. Uygurlar ise korkudan dükkânlarını kapatıp evlerine kapandı. Huzursuzluk 1 Ekim’de Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 60. yıldönümüne denk geldi. (Dış Haberler)