Usame'nin hızlı araba, ayçiçeği ve BBC tutkusu

Usame'nin hızlı araba, ayçiçeği ve BBC tutkusu
Usame'nin hızlı araba, ayçiçeği ve BBC tutkusu

ABD?de Guantanamo?nun kapatılmasını isteyen insan hakları örgütleri ?Usame Guantanamo?yu seviyor? posterleri yapıştırdı. FOTOĞRAF: AFP

KABİL - Kaide lideri Usame bin Ladin’in özel hayatı, 11 Eylül saldırılarından bir kaç gün önce evlilik yüzüğünü atmış ilk karısı Necva’nın yazdığı kitapla gözler önüne serildi. 1974’te henüz 14 yaşındayken evlendiği Bin Ladin’e tam yedi erkek, dört kız çocuk veren Necva, 29 yaşındaki oğlu Ömer’le yazdığı ‘Bin Ladin ile Büyümek’ adlı kitapta, karmaşık  kişiliğini aktardığı Kaide liderinin, dünya meselelerine gösterdiği ilgiyi ailesinden esirgemesinden yakınıyor.
Bin Ladin, çocuklarını terbiye için gerektiğinde sopalayan, hatta çölün bir ucundan diğerine su taşıtan bir baba,  eşlerine klima ve buzdolabı gibi elektrikli ev aletlerini yasaklıyan bir kocaymış. Hızlı araba tutkunu Usame’nin Suudi Arabistan’da yaşarken altın sarısı en az bir Mercedes’i ve sürat teknesi varmış.  Necva bunu “Çölde hız yapmaktan başka hiçbir şey onu tam anlamıyla tatmin etmiyordu. Arabayı çölde bırakıp uzun bir yürüyüşe çıkıyordu” diye anlatıyor.  Ama aynı zamanda ayçiçekleriile  mısır yetiştirmeyi çok seven Usame, mango yemeye de bayılıyormuş.
Diğer tutkusu da BBC’ymiş. El radyosundan dinlediği BBC’de haberler başlayınca evde çıt çıkmasını istemezmiş.  Körfez Savaşı’nda Riyad ABD’yi destekleyince  Sudan’a taşınan Bin Ladin, aileyi izci eğitiminden geçirmiş. 

Hayran bırakan matematik dehası
Sağlak olduğu halde sol elini de geliştirirken, aileyi zor coğrafi şartlara hazırlamış. Hartum’dayken gece aniden dört karısı ve 14 çocuğunu alıp çölde kampa götürüp, dere tepe yürütmek gibi huylar edinmiş. Yine de çocukları Bin Ladin’in matematik dehasına hayran. Ömer, “İnsanlar gelip babamla hesap makinasını yarıştırmak istiyordu” diyor. (NY Post)