Üsküp'te 'Tanrının ölümsüzlük içkisi'

Makedonya'da, son günlerde, 'Tanrıların ölümsüzlük içkisini' bulmak için hararetli kazı çalışmaları yürütülüyor. Başkent Üsküp'ün 200 km. güneyindeki dağlık Gradesnica köyünde yaşayan çiftçiler...

GRADESNICA - Makedonya'da, son günlerde, 'Tanrıların ölümsüzlük içkisini' bulmak için hararetli kazı çalışmaları yürütülüyor. Başkent Üsküp'ün 200 km. güneyindeki dağlık Gradesnica köyünde yaşayan çiftçiler, 1. Dünya Savaşı'ndan kalma konyak hazinesi keşfetti. Köy halkı Fransız askerlerine ait olduğu sanılan bu hazineyi gün yüzüne çıkarmak için derhal seferber olup bir zamanlar İtilaf ve İttifak güçlerinin muharebe alanı olan bölgede hummalı bir kazı başlattı. Hatta haberi Fransa'dan duyan yüzlerce kişi de koşa koşa Gradesnica'ya gelip ellerinde haritalarla 'hazine avı'na katıldı.
İçen mest oluyor
Eskiden topların patladığı muharebe alanında 15 sene önce 15 şişelik bir kasa konyak çıkarılmıştı. Yeni kazılarda ise 12 şişelik birçok kasa bulundu. Konyaklardan içen tam anlamıyla mest olup kendinden geçiyor. 64 yaşındaki köylü Stefan Kovacevski, bu deneyimi "İlk başta bu kapkara ve yoğun sıvıyı tatmaya korktum. Fakat içince bu tanrıların ölümsüzlük içkisi olmalı diye düşündüm" diye anlattı. 56 yaşındaki Najdo Koleskovski "Hayatımda içtiğim en güzel içkiydi" derken, 73 yaşındaki Petar Sindevski, "Başka hiçbir şeyin tadı, bu kadar güzel olamaz. Bu bölgede birçok konyak şişesi gömülü olmalı. Bu gerçekten de bir hazine" ifadelerini kullandı.
Üsküp Üniversitesi şarap uzmanı Mihali Petkov'a göre konyakların bir şişesinin değeri en az 5 bin dolar. Petkov, konyak hazinesiyle ilgili şu yorumu yaptı: "Köylüler muhteşem, enfes ve çok güçlü bir alkollü içki içtiklerini söyledi. Şarabın 90 yılın ardından içilebilir kalacağını düşünmüyorum. Bu nedenle bence köylülerin bulduğu muhtemelen konyak. Zira içim kalitesi yıllar içinde bozulmuyor ve aksine artıyor. İnsanlar, bu konyaklardan içmek için ta Fransa'dan kalkıp geliyor." (bbc, ap)