'Üvey anne' Merkel!

Polon-yalılar kızgın

Polon-ya'nın Wprost dergisi, Merkel'e 'Avrupa'nın üvey annesi' dedi ve liderleri Kaczynski ikizlerini emzirirken çizdi.

BERLİN - AB'de Almanya-Polonya kapışması bitmiyor. Geçen hafta Almanya Başbakanı Angela Merkel'in AB Anayasası'nın yerini alacak reform anlaşmasını bloke eden Polonya'yı dışlamakla tehdit ederek dize getirmesinin ardından, Polonya medyasından intikam operasyonu geldi. 700 bin satan Wprost dergisi, 'Avrupa'nın üveyannesi' lakabı taktığı Merkel'i bluzunu fora edip her bir memesinden Polonya'nın ikiz liderleri Kaczynskileri emzirirken resmetti. Altına 'Almanya eskiden Polonya'nın avukatıydı, şimdi başsavcımız kesildi' diye yazılırken, haberde şu görüşlere yer verildi: "Almanya sömürgecilik sonrası reflekslerle hareket ediyor. 2. Dünya Savaşı'ndan 60 yıl sonra hâlâ Polonya'ya ortak muamelesi yapacak zihniyet yok. Merkel, bizzat kompleks yumağı olduğundan, zirvede Polonya'yı aşağıladı." Polonya Dışişleri'nin Almanya'yla işbirliği sorumlusu Mariusz Muszynski de, dergiye Alman siyasileri yerden yere vuran bir makale döşendi.
'Almanların tepesi atacak'
Dergi kapağıyla ilgili Alman Başbakanlığı yorum yapmazken, Hıristiyan Demokratlardan Sosyal Demokrat ve liberallere tüm siyasiler kınama yağdırdı: "Zevksizlik... Dostluğa katkı yapmayacağı kesin. Şuursuz Polonya pek çok dostunu kaybetti. Sonunda Alman halkının da tepesini attıracaklar."
Muhafazakâr Wprost, daha önce de Alman liderlere kancayı takmıştı. Bir keresinde Merkel'in selefi Gerhard Schröder'i yerde köpek pozisyonu almış, Orta ve Doğu Avrupa'dan sürülmüş Almanlarla ilgilenen devlet kurumununun başındaki Erika Steinbach'ı da Nazi kıyafetiyle üstüne bindirmişti. Schröder ile Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki ittifakı da ellerinin yerine çıkan boru hatlarıyla sarmaş dolaş halde resmetmişti.
Kaczynski ikizlerinin Nazi atıflarını hayretle izleyen Almanların kanısı, Polonya'nın büyük güçler arasında ezilmişlik kompleksini atamadığı. Son üç Alman başbakanı Kohl, Schröder ve Merkel'in Polonya'nın AB üyeliğine en çok katkı yapmış liderler olduğunda Avrupa hemfikir. (Spiegel, Bild)