Uygur esirler tropik adaya gönderilecek

Uygur esirler tropik adaya gönderilecek
Uygur esirler tropik adaya gönderilecek

Gitmo?daki Uygur esirlerin geçici süreyle Pasifik?teki cennet ada Palau?da ikameti gündemde.

KOROR - ABD Başkanı Barack Obama’nın Guantanamo’yu kapatma planı Amerikalıların muhalefetine toslarken ve esirlerin bir bölümünü Avrupa ülkelerine gönderme çabası boşa çıkarken, imdada Pasifik Okyanusu’nun ‘cennet’ diye nitelenen adalar ülkesi Palau yetişti. ABD’nin 2001 sonunda esir aldığı ve dört yıl önce masumiyetlerini saptadığını ele güne ilan ettiği 17 Uygur esir ayrılıkçılıktan asılabilecekleri için Çin’e geri gönderilemediği gibi ne ABD ne Avrupa’da yeniden yerleştirilebilirken, pek az insanın adını sanını duyduğu Palau devreye girdi. 

Palau lideri: Gururlandık, şeref duyduk
Esirlerin Avrupa’daki en kalabalık Uygur nüfusunu barındırdığı için yerleştirilmeye istediği Almanya bir türlü karar veremezken, Washington’ın kapısını çaldığı Palau’nun Devlet Başkanı Johnson Toribiong “Bu kadar önemli bir görevde bizim yardımımızı istediğiniz için gururlandık, şeref duyduk” diyerek kabul etti. Palau yetkililerinin Guantanamo’da inceleme yapacağını duyuran Toribiong, ”Düşman savaşçı olmadıkları ve bırakılmaları gerektiğine dair nihai hüküm bulunduğundan, bizim kararımız gereksiz esiraretten kurtulup normal yaşamlarına dönebilmeleri için insani bir jesttir” dedi. Üst düzey ABD’li bir yetkili ise “Nihai karar verilmedi. Henüz hiçbir ayrıntı düzenlenmedi. Görüşmelerimizi sürüyor” dedi. 1994’te kurulan, 21 bin nüfuslu, 241 adasından sadece 11’inde yerleşim bulunan Palau, Çin yerine Tayvan’ı tanıyan altı Pasifik adası ülkesinden biri.  Uygur esirlerin Almanya’ya alınmasına CDU’lu İçişleri Bakanı Wolfgang Schäuble kırmızı ışık yakmıştı. 

ABD’de yargılanan ilk esir: Suçlu değilim
Öte yandan Amerikan sivil yargısı karşısına çıkarılan ilk Gitmo esiri Ahmet Geylani, önceki gün Manhattan’daki mahkemede suçlamaları reddetti. Geylani, 1998’te 224 kişinin öldüğü ABD’nin Tanzanya ve Kenya elçiliklerinin bombalanması dahil 286 suçlamaya “Suçlu değilim” yanıtını verdi. Bu dava, esirlerin işkenceyle sorgulandıkları için ifadeleri geçerli sayılamayacağından sivil mahkemelerde yargılanamayacağına dair savın ilerde geçerli olup olmayacağı açısından da önemli. 2007’de Geylani patlayıcıların ABD elçiliklerinde kullanılacağını bilmediğini söyleyip ABD’den özür dilemişti. (afp, aa, bbc)