Uzatmalı halef Brown'ın günü geldi

İşçi Partisi liderliğinden istifa edip başbakanlığı bırakma tarihini 27 Haziran olarak açıklayan Britanya Başbakanı Tony Blair, veda turlarına başlarken...

LONDRA - İşçi Partisi liderliğinden istifa edip başbakanlığı bırakma tarihini 27 Haziran olarak açıklayan Britanya Başbakanı Tony Blair, veda turlarına başlarken, yıllar önce liderlik devri için sözleştiği halefi Maliye Bakanı Gordon Brown'un günü nihayet geldi. Altı yıldır liderlik bekleyen 56 yaşındaki Brown ülkeyi 2009 seçimine dek yönetmek üzere dün resmen liderlik başvurusu yaptı.
1994'te bir 'pub'da Blair'le liderlik sırası anlaşması yapan, 1997'de İşçi Partisi iktidarıyla birlikte ilk dört yıl beklemede kalan Brown'ın hevesi 2001'den beri adeta kursağındaydı. Blair dün uzatmalı halefi Brown'a tam destek verdi: "Ülke tarihinin en başarılı bakanı olduğunu gösterdi. Büyük bir başbakan olacak güç ve deneyime sahip.
Onu 20 yıldır dost ve meslektaş bilen biri olarak ülkede gerçek değişim yaratacağına inanıyorum."
Sıra diğer İskoç'ta...
Blair gibi İskoç olan Brown'un Irak savaşı yüzünden yerlerde sürünen İşçi Partisi'nin oylarını toparlayıp toparlayamayacağı meçhul. Ekonomideki yerleşik görüşleriyle 'Stalinist' damgası yiyen, uluslararası ilişkilerde detayları önemseyen ve entelektüel birikimiyle ünlü Brown'un, Blair'in popülaritesini yakalaması zor. Fikirlerine dair ketum olan, özellikle Blair'in tartışmalı kararlarında geride durup risk almaktan kaçınan ve bu yüzden şeffaf olmamakla suçlanan Brown'a halk mesafeli.
Anketlerde Brown, ana muhalefetteki Muhafazakârların genç lideri David Cameron'u 10 puan geriden izliyor. BBC'nin Newsnight programının 1001 kişiyle yaptığı ankete göre, halk desteği açısından Cameron yüzde 40, Blair yüzde 34 puan alırken, Brown yüzde 30'da kaldı. Brown, güvenilirlik açısından yüzde 38'e karşı yüzde 31'le Cameron'un gerisinde. Ama seçmenler yüzde 34'e karşı yüzde 54'le Brown'uCameron'a göre daha sağlam ilkelere sahip buluyor.
'Tarzı farklı olacak'
Anketler güvensizliği sergilerken Brown'ın dün adaylığını açıkladığı konuşmasında, "Irak'ta hatalar yapıldığını kabul ediyorum" vurgusuyla dikkat çekti. Yine de Britanya'nın şiddete teslim olmuş Irak'a barış getirme vaadine sadık kalacağını vurgulayan Brown, "Silahlı Kuvvetlerimizle konuşacağım, Irak hükümetinin ve halkının söylediklerini dinleyeceğim. Irak halkına karşı yükümlülüklerimize bağlı kalacağım" diyerek tüm birlikleri çekmekten söz etmedi.
Kampanyasını yöneten Avam Kamarası Başkanı Jack Straw, Brown'un tarzının farklı olacağını, Yeni Sol'un yeni hedefleriyle partisini 1997'de iktidar yapan seçmen kitlesine uzanacaklarını söyledi. Straw, siyasete güveni artırmak için Brown'un ülkenin ilk yazılı anayasasını hazırlayabileceğini de belirtti. Anayasanın hükümet ve Avam Kamarası'nın yetkilerini güçlendirme, vekillere savaş kararını oylama yetkisi verme, bireylerin hak ve özgürlüklerinin tanımlanmasını öngördüğü belirtiliyor.
Brown'a rakip cephe de hareketli. En güçlü olası rakipler Michael Meacher veya John McDonnell'den birinin diğeri lehine çekilmesi bekleniyor. Adaylık için gereken 45 vekilin imzasını toplama hesabı yapan iki aday pazartesi bir araya gelecek. Liderlik seçimi ise 24 Haziran'da. (Dış Haberler)