Uzmana danışmayan, Türkiye'yi üye görüyor

AB liderleri AB Anayasası taslağının yerini alacak Reform Anlaşması üzerindeki son pürüzleri gidermek üzere dün toplanırken, ilginç bir anket kamuoyunun maniplasyona ne denli açık olduğunu gösterdi.

MADRİD - AB liderleri AB Anayasası taslağının yerini alacak Reform Anlaşması üzerindeki son pürüzleri gidermek üzere dün toplanırken, ilginç bir anket kamuoyunun maniplasyona ne denli açık olduğunu gösterdi. Avrupalılar, kendi düşünceleriyle hareket ettiğinde Türkiye'ye yaklaşımları olumlu, ama uzman görüşü aldıklarında destekleri düşüyor. Tomorrow's Europe'un alanında bir ilk olan anketine göre ilk etapta 'Türkiye kriterlerini yerine getirirse AB'ye girmeli' diyenlerin oranı yüzde 55 çıktı. Ama katılımcılar uzmanlarla görüştürülünce destek yüzde 45'e geriledi. 'Kriterleri yerine getirenleri AB kabul etmeli' görüşüne, yüzde 65 'Evet' dedi.
Uzmanlarla tartışıldıktan sonra bu oran yüzde 60'a düştü. 'Müslüman bir ülkenin AB'ye girmesi İslam âlemiyle ilişkileri daha iyiye taşır mı' sorusuna yüzde 49 oranındaki 'Evet' de, yüzde 47'ye indi. Yüzde 52 'AB genişlerse karar almak zorlaşacak' görüşünü onaylarken, uzman görüşüyle bu oran yüzde 62'ye çıktı.