Vahhabi adaleti isyan ettirdi

Vahhabi Suudi Krallığı'nda bir çetenin tecavüz ettiği 19 yaşındaki bir kızı sırf namahrem erkekle aynı araca bindi diye hapis ve kırbaç cezasına çarptıran mahkemenin adalet anlayışı Suudilere bile 'El insaf' dedirtti.

CİDDE - Vahhabi Suudi Krallığı'nda bir çetenin tecavüz ettiği 19 yaşındaki bir kızı sırf namahrem erkekle aynı araca bindi diye hapis ve kırbaç cezasına çarptıran mahkemenin adalet anlayışı Suudilere bile 'El insaf' dedirtti. 18 ay önce Doğu Vilayeti'nin Katif kentinde yedi erkeğin 14 kez tecavüz ettiği ve mahkeme kayıtlarında adı sadece 'kız' diye geçen kurbana, geçen yıl kendisine nikâh düşen bir erkekle aynı araca bindiği gerekçesiyle önce 90 kırbaç cezası verildi. Ancak olay medyaya yansıtılıp büyük gürültü koparılınca mahkeme, bu kez de temyiz duruşmasında cezayı altı ay hapis ve 200 kırbaç cezasına çıkarıverdi.
Avukat da yandı
Mahkeme, kamuoyunun 'Katif Kızı' diye andığı kurbanı 'davayı medya yoluyla abartarak, mahkeme üzerine baskı kurmaya çalışmakla' suçladı. Bununla da yetinilmedi ve gazetecilere kararın adil olmadığını söyleyen kızın
avukatı Abdurrahman el Lahim'in de 'mahkemenin imajını zedelemek' suçlamasıyla avukatlık lisansına el konuldu. Lahim, 5 Aralık'ta Adalet Bakanlığı Disiplin Komitesi'nin karşısına çıkıp meslek ilkelerini çiğneyip çiğnemediğine dair sorguya çekilecek. Tanınmış bir insan hakları savunucusu olarak geçmişte rejim muhaliflerinin savunmalarını da üstlenmiş, hatta bir kraliyet ailesini eleştirdi diye birkaç ay hapis yatmış avukat, "Yargıçlara müvekkilimi kurtarmak için yasal olan her şeyi yapmanın işim olduğunu açıkladım, ama beni dinlemediler" dedi. Asıl suçlulara gelince; mahkemenin merhametini esirgemediği zanlılara zina suçundan 10 aydan iki yıla kadar hapis, 80 ila 1000 arasında kırbaç cezalarına çarptırdı.
Adaleti sorgulanan mahkeme bu kez onların hapis cezalarını da iki yıldan dokuz yıla kadar yükseltti.
Arap News'e göre kızın hayatını cehenneme çeviren olay şöyle vuku buldu: Kız eski sevgilisiyle buluşup ona verdiği resimlerini geri istedi. Çünkü başka biriyle evlenmek üzereydi. İkisi arabada oturup konuşurken yedi kişilik çete tarafından kaçırıldı. Çete ikisine de tecavüz etti. Eski erkek arkadaş da 90 kırbaç cezası aldı.
'Suudi için bile yüksek'
Vahhabi şeriatına göre, bir kadın sadece eşi veya mahrem akrabalarıyla yalnız kalabiliyor. Davanın siyasi yanı ise Sünni mahkemenin kurbanı olan genç kızın Şii kökenli olması. Ciddeli avukat Bassem Alim, cezayı eleştirip "Standart kırbaç 60 ile 80'dir. Bu ceza Suudi standartları açısından bile çok" yorumunu yaptı.
Mahkeme kararı, OPEC'te imaj tazelemeye çalışan Riyad'ı zorda bıraktı. Suudi yönetimi, 12 petrol üreticisi ülkenin oluşturduğu karteli, düzenli liderler düzeyinde toplanan G-8 gibi etkin bir güce dönüştürmek için dört aydır hazırlık yapıyordu. Örgütü, 47 yıllık tarihinde üçüncü kez liderler düzeyinde toplayan Suudi yönetimi, Riyad'a gelen yabancı delege ve gazetecileri dört başı mamur sofralarda ağırlayıp endüstriyel tesislere özel turlar düzenliyor. Ama misafirlerin gözü artık İngilizce çıkan gazetelerdeki Katif haberlerinde. (New York Times, ap)