Valonlar birlik için yürüdü

10 Haziran'daki genel seçimden beri hükümetsiz 160 günü deviren ve kuzeydeki Flaman bölgesi ile Fransızca konuşulan güneydeki Valon bölgesi olarak bölünme tehdidi altındaki Belçika'da dün çoğu Valon 35 bin kişi, birlik çağrısıyla sokağa döküldü.

BRÜKSEL - 10 Haziran'daki genel seçimden beri hükümetsiz 160 günü deviren ve kuzeydeki Flaman bölgesi ile Fransızca konuşulan güneydeki Valon bölgesi olarak bölünme tehdidi altındaki Belçika'da dün çoğu Valon 35 bin kişi, birlik çağrısıyla sokağa döküldü. Fransızca, Flamanca ve Almanca 'Birlik için' pankartı ve Belçika bayrakları taşıyan kalabalık,
'Belçika, Belçika!' sloganı attı ve bölünmeyi istemediklerini söyledi. 15 Flaman öğrenci gözaltına alınırken, 140 bin imzalı dilekçe senatoya sunuldu. Valonları finanse etmekten bezgin Flaman cephede ise hissiyat farklı. Hükümet pazarlıkları, Valonların seçim bölgeleri dışında Frankofon siyasilere oy verme hakkından caymayınca tıkanmıştı. Belçika'da geçici hükümet, konfederasyon dahil ülke akıbetini belirleyecek platform ve referandum gündemde.
(afp, ap)