Varoşlarda sıkıyönetim

Fransa'nın başkenti Paris'te geçen pazar Kuzey Afrika kökenli 15 yaşındaki Muhsin ve 16 yaşındaki Larami'nin motosikletlerinin bir polis aracıyla çarpışması sonucu ölmeleriyle 2005 göçmen isyanının ruhunu hortlatan olaylar bir nebze yatıştı.

PARİS/TOULOUSE - Fransa'nın başkenti Paris'te geçen pazar Kuzey Afrika kökenli 15 yaşındaki Muhsin ve 16 yaşındaki Larami'nin motosikletlerinin bir polis aracıyla çarpışması sonucu ölmeleriyle 2005 göçmen isyanının ruhunu hortlatan olaylar bir nebze yatıştı.
Ama kuzeydeki Villiers le Bel mahallesindeki göçmenler ancak polis yığınağıyla sakin tutulabiliyor. Önceki akşam güneydeki Toulouse kentinde de 20 araç ve bir kütüphane ateşe verilirken, pazardan beri 63 araç ve beş binanın yakıldığı, en az 120 polisin yaralandığı Villiers le Bel'e 1000 polis konuşlandırıldı, helikopterler devriye geziyor. Dün ölen gençlerin anısına yürüyüş yapan mahalleliler durumu "Savaşta olmak gibi... Gençleri kışkırtmaktan başka işe yaramıyor" diye aktardı. Polis göçmen gençlerin saldırılarını, '2005 isyanından beter' diye tanımlayıp gençlerin bu kez kendilerine bile bile silah sıktıklarından yakındı.