Vatikan AB'yi uyardı: Kapıları kapatmayın

Vatikan ve Katolik cemaati AKP'nin seçim zaferinden memnun kalırken, Türkiye'nin 'kökten dinciliğe yönelmesi olasılığı kaygısıyla, AB'ye kapıları kapatmama uyarısında bulundu.

VATİKAN - Vatikan ve Katolik cemaati AKP'nin seçim zaferinden memnun kalırken, Türkiye'nin 'kökten dinciliğe yönelmesi olasılığı kaygısıyla, AB'ye kapıları kapatmama uyarısında bulundu. Türkiye'de 10 yıl Vatikan Büyükelçiliği yapmış Vatikan Ekonomik İşler Kurulu Başkanı Kardinal Sergio Sebastiani, Corriere Della Sera'ya demecinde, "Başbakan Erdoğan becerikli bir müzakereci olarak, Avrupa ve Arap dünyasına odaklı iki kutuplu siyaseti sürdürecektir" yorumunun ardından şu iddiada bulundu: "Türkiye gibi büyük bir ülkeye kapıları kapatmanın, büyük bir ihtiyatsızlık olacağından eminim. Böyle bir durumda Türkiye, NATO'dan çıkma ve kökten dincilik yolunu seçmeyi düşünebilir." Kardinal Sebastiani, 'AB'nin Türkiye'yi, ültimatom vermeksizin dini özgürlük de dahil olmak üzere insan hakları açısından sıkı gözetim altında tutması gerektiğini' savundu.
'Kiliseye hukuki statü isteyeceğiz'
Türkiye Katolik Piskoposlar Kurulu (TKPK) Sözcüsü George Maroviç ise seçim sonucunu Katolikler açısından memnuniyet verici bulurken, "Bunlar İslamcı olmakla birlikte, ılımlıdır. Dini azınlıkların haklarını koruma konusunda AB ölçütlerini yakalama arzusundalar" dedi. Maroviç, dini azınlıkların mallarını iadesini öngören yasanın, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edildiğini anımsattı. TKPK sözcüsü yeni AKP hükümetiyle görüşmelerde, Roma Katolik Kilisesi'nin Türkiye nezdinde hukuki statü elde etmesini sağlama konusunda umutlu olduklarını da ekledi.