Vatikan: Türkiye AB'ye girebilir

"Türkiye'nin AB'de yeri yok" diyen Fransa lideri Sarkozy'ye Vatikan tepki gösterdi: Türkiye ilerliyor. Üyeliği mümkün.

ROMA - Vatikan, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin 'Türkiye'nin Avrupa'da yeri olmadığı' tezine karşı çıkarak sürpriz yaptı. Vatikan'da başbakan konumundaki Devlet Sekreteri Kardinal Tarcisio Bertone, İtalyan La Stampa gazetesine demecinde, Türkiye'nin Avrupa'ya alınması konusunda birbirinden çok farklı yaklaşımlar bulunmakla birlikte, Ankara'nın AB üyeliğinin mümkün olabileceğini vurguladı.
"Farklılıklara karşın, ortak yaşamın temel ilkelerine riayet eden halklar ve hükümetler arasında, hem Avrupa bağlamında hem de uluslararası camia bağlamında, diyalog kurulması ve ortak maslahatın oluşturulması mümkündür" diyen Bertone, 'Avrupa üyeliğiyle de mi' sorusu üzerine "Evet Avrupa üyeliğiyle de" cevabını verdi. La Stampa'nın 'Türkiye, Avrupa'da mı? Kilise, 'Evet' diyor' başlığıyla sunduğu söyleşide Bertona, Avrupa'daki sekülerleşme sürecinden yakınsa da, "Laikçilik anlayışıyla da diyalog mümkün" dedi. Muhabirin 'Biz sekülerleşmeden bahsederken, Türkiye gibi bir ülkenin Avrupa Birliği üyeliği tartışılıyor. Türkiye'de ise bunun tam tersine köktendincilik sorunu var. Ancak buna rağmen Avrupa'ya girmek istiyor' sözleriyle bir çelişkiye dikkat çekince Bertone, şöyle konuştu: "Doğrudur. Ortada biraz çelişkili bir durum var. Türkiye, laik olarak tanımlanan bir ülke. Avrupa'da ise sadece laiklik değil, laikçilik de göğe çıkarılıyor. Bu laikçilik adına da Yahudi-Hıristiyan kökenlere dair hiçbir atıf istenmiyor. Ancak Türkiye de çok ilerleme kaydetti, ilerlemeye de devam ediyor. Demek istediğim şu: Evrim denilebilecek şeyler var."
Vatikan'da bölünmüşlük hâkim
Bernato daha önce de Fransız La Croix gazetesine verdiği demeçte Türkiye'nin AB'ye üyeliğine desteğini açıklamıştı. Ancak Vatikan'dan farklı tepkiler de duymak mümkün. Sözgelimi Fransız Rahip Pierre Brunissen'in Samsun'da uğradığı saldırı sonrası Kardinal Casper, Vatikan'ın tepkisini "Türkiye AB ile bütünleşmeye hazır değil. Gerçek laik devlet olsaydı din özgürlüğünü garanti ederdi" diye dile getirmişti. (aa, afp)