Vatikan'dan 'fetva': Af örgütüne bağış yapma

Vatikan, tüm Hıristiyanlara kürtajı teşvik ettiği gerekçesiyle Uluslararası Af Örgütü'ne bağışta bulunmama çağrısı yaptı.

VATİKAN - Vatikan, tüm Hıristiyanlara kürtajı teşvik ettiği gerekçesiyle Uluslararası Af Örgütü'ne bağışta bulunmama çağrısı yaptı. Örgütün, politika değişikliğine gidip 'tecavüz ile ensest ilişki durumunda kürtajı destekleme' kararı almasına öfkelenen Vatikan, örgüte yaptığı tüm mali yardımları durduracağını duyurdu.
'Sadece seçme hakkı'
Adalet ve Barış Konseyi Başkanı Kardinal Renato Martino da kürtajı 'cinayet' diye nitelendirip "Kürtajı, tecavüz durumunda yani seçmeli meşrulaştırmak anne karnındaki masum bir çocuğu düşman ve yok edilebilecek şey gibi göstermektir" eleştirisi yaptı. Daha önce de Vatikan kürtajı desteklediği savıyla BM çocuklara yardım örgütü UNICEF'e maddi yardımların kesilmesi çağrısı yapmıştı.
Af Örgütü ise kürtajı 'evrensel hak' olarak teşvik etmediği savunması yapıp kadınların 'tecavüz veya ensest durumunda seçme hakkı bulunması gerektiğini' ve 'kürtaj doğru' veya 'yanlış' gibi bir tutum benimsemediğine dikkat çekti. Katoliklerin çağrıya önemsemeyeceklerini umduğunu belirten örgüt, 'İşkence, idam ve kadınlarla kızlar için adaletin düzgün işlemesi için yaptığımız çalışmaların tüm dünyadaki inanç sahibi insanların aktif desteğini almayı sürdüreceğini ümit ediyoruz' açıklaması yaptı.
Genel Sekreter Kate Gilmore "Sağlık riski olan veya insan haklarının çiğnendiği tecavüz ve ensest hallerinde kürtaj destekçisiyiz. Vatikan, kürtaj hakkına dair tavrımızı çarpıtıp insan hakları konusunda tehlikeli adım atıyor" eleştirisi yaptı. Her yıl 45 milyon istenmeyen hamilelik kürtajla biterken, 70 bin kadın sağlıksız kürtaj operasyonlarında ölüyor.