Venedik'te siyaseti Chavez renklendirdi

Venedik'te siyaseti Chavez renklendirdi
Venedik'te siyaseti Chavez renklendirdi

Stone ile kırmızı halıda yürüyen Chavez, filmin ?Latin Amerika rönesansını gösterdiğini? söyleyip ?Önemli olan ABDve Avrupa halklarının hakikati öğrenmesi? dedi. FOTOĞRAF: EPA

Stone'un 'yıldızı' olarak Venedik Film Festivali'ni renklendiren Chavez, Obama'ya övgü düzerken, ABD'deki sistemi Lincoln'e atıflarla eleştirdi: Demokrasi nedir? Zengin azınlığın halkı sömürdüğü bir sistem değildir

VENEDİK - Amerikalı yönetmen Oliver Stone’un kendisiyle ilgili çektiği ‘Sınırın Güneyi’ belgeselinin galasına katılarak Venedik Film Festivali’nde siyaset rüzgârlarını şiddetlendiren Latin sol kuşağının öncü lideri Hugo Chavez, basın toplantısında Batı âlemine mesajlar gönderdi. Filmin ‘Latin Amerika rönesansını’ gösterdiğini söyleyen Venezüella Devlet Başkanı, “Piyasa ekonomisinin kurtuluşumuz, sosyalizmin ise batışımız olduğunu söylüyorlar, ama aslında tam tersi. Önemli olan ABD ile Avrupa halklarının gerçeği öğrenmesi” dedi. 

Stone: Esas Kral çenesini kapatmalıydı!
ABD Başkanı Barack Obama’nın selefi George W. Bush’la atışmayı ‘şeytan’ demeye vardırmış Chavez, Obama için şunları söyledi: “Ona şeytan demem için sebep yok ve umarım haklı çıkarım. Obama ile konuşabiliriz, hemen hemen aynı kuşaktanız, Bush’tan farkını inkâr edemeyiz. Kendisi zeki, iyi niyetli ve ona yardım etmemiz gerek.” Stone ise 2007’de Chavez’in eski İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar’ı kendisine karşı darbe düzenlettiğini açık edince İspanya Kralı Juan Carlos’un “Çeneni kapa” azarıyla ilgili “Kral çenesini kapayıp Chavez’i daha fazla dinlemeliydi. Aznar gerçekten kötü biri ve darbeyi desteklemişti” dedi.
Chavez, muhalifleri bastırdığı eleştirilerini “Pek çok kez darbe destekçiliği yapmış olmalarına rağmen ülkemizde hiçbir kanal kapatılmamıştır” diye püskürterek ekledi: “(Amerikalı solcu aydın) Noam Chomsky, ‘Fox News ya da CNN başkana darbeyi destekleseydi ne olurdu’ sorusuna, ‘Kanallar kapanmakla kalmaz, sahipleri elektrikli sandalyeye gönderilirdi’ karşılığını vermiştir.” Kendini tümüyle Venezüella’da gerçek bir demokrasi modeli inşa etmeye adadığını söyleyen Chavez, “(Eski ABD başkanlarından) Abraham Lincoln’ün dediği gibi, demokrasi nedir? Zengin azınlığın halkı sömürdüğü bir sistem değildir. Halkın halk için hükümetidir” diye konuştu. (afp, Reuters)