Venezüella Filistin'e elçi atıyor

Venezüella Filistin'e elçi atıyor
Venezüella Filistin'e elçi atıyor

Chavez, Abbas?a Simon Bolivar?ın altın kaplama kılıcının kopyasını hediye etti. FOTOĞRAF: AfP

Venezüella lideri Chavez, Filistin'e büyükelçi atayacağını ve elçilik binası açacağını duyurdu. Abbas'ı ağırlayan Chavez, İsrail'e de 'Soykırımcı devlet' diye çattı

CARACAS - Filistin Yönetimi’nin İsrail’le barış sürecini diriltme umudunu yitirmesinin ardından tek taraflı devlet ilanı için BM Güvenlik Konseyi’ne başvurma niyetini açık etmesinin ardından Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez Filistin’le tam diplomatik ilişki tesis ediyor.
Caracas’ta Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ı ağırlayan Chavez, “Filistin’e büyükelçi atama ve elçilik açmaya karar verdik. Şu anda maslahatgüzarımız var, birkaç gün içinde büyükelçiyi belirleyeceğiz” dedi. Filistinli gençlere burs vaat eden Chavez, “Kendimizi Filistin devletinin kurulmasına adamalıyız. Venezüella Filistin, Filistin Venezüella’dır. Mücadelemiz ortak. Yıkan, öldüren ve Filistin halkını yok etmeyi amaçlayan soykırımcı İsrail’e karşı verdiği mücadelesinde Filistin halkının yanındayız” dedi.  Venezüella, Gazze saldırısı nedeniyle İsrail ile diplomatik ilişkileri ocakta kesmişti. Başkanlık sarayında Abbas’a bir zeytin dalı ile 19. yüzyılda Güney Amerika’nın bağımsızlık lideri Simon Bolivar’ın kılıcının altın kaplamalı kopyasını hediye eden Chavez, “Barış istiyoruz. Bu kılıcı kınından çıkarmaya asla gerek olmamalı” mesajı verdi. 

‘Çakal Carlos Filistin askeriydi’
Chavez geçen hafta ‘devrimci savaşçı’ diye selamladığı Fransa’da terörden mahkum Çakal Carlos için “Filistin mücadelesinde hepimizi temsil eden Filistin Kurtuluş Örgütü’nün askeriydi” ifadelerini kulandı. Carlos, 1975’te Filistin’in sesini duyurma adına Viyana’da OPEC zirvesini basıp 11 bakan dahil 40 rehineyi Avusturya’nın sağladığı uçakla Cezayir’e kaçırmıştı.
Chavez, Kolombiya’daki askeri üslerde daha fazla asker bulunmasına olanak tanıyacak anlaşma nedeniyle ABD’yi “Kolombiya, Güney Amerika’nın İsrail’i. ABD’nin niyeti budur. Bu şekilde diğer Güney Amerika ülkelerini gözetleyebilecek” diye eleştirdi. Abbas ise İsrail’in barış müzakerelerinin önşartı olan Yahudi yerleşimleri tamammen durdurma yerine sadece Batı Şeria’da yeni yerleşim planlarını 10 aylığına askıya alma kararını reddetti. Abbas müzakerelere başlamak için yerleşimlerin tamamen durdurulması gerektiğini vurgulayarak “İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu barışa karşı işgali seçti” dedi. (Dış Haberler)