Venezüella'da muhalefet ses veriyor

Venezüella'da muhalefet ses veriyor
Venezüella'da muhalefet ses veriyor

Muhalefet silahsızlanma yasası isterken, Chavez taraftarları coşkulu. FOTOĞRAFLAR: REUTERS

Chavez'in 12 yıldır iktidarda olduğu Venezüella'da dün düzenlenen genel seçime bu kez sağcı muhalefet boykotu bırakıp tek blok olarak katıldı. Küçük sol partiler de tek bir harekette birleşip Chavez'e alternatif olarak yarıştı

CARACAS - Latin sol kuşağının öncüsü Hugo Chavez ’in 12 yıldır iktidarda olduğu Venezüella’da dün düzenlenen genel seçim hem iktidar, hem 2005 seçimini boykot etmiş sağ muhalefet hem de üçüncü yol iddiasındaki alternatif sol için sınav niteliğindeydi.
17 milyonu aşkın seçmen parlamentonun 165 üyesini belirlemek için oy kullanırken, anketler, Chavez’in Venezüella Birleşik Sosyalist Partisi’nin (PSUV) oyların yarısından az fazlasını alıp seçim sistemi sayesinde parlamentonun üçte iki çoğunluğunu ele geçireceğini gösteriyordu. İktidara geldiği günden beri ABD destekli çok sayıda darbeyi atlatıp 13 seçimden sadece birini kaybetmiş Chavez, son mitingde muhalefet için halkından nakavt isterken, oylamayı ‘Bolivarcı devrim ile zenginlerin çıkarlarına hizmet eden rakipleri ve Amerikan hükümeti içindeki düşmanları arasında bir seçim’ olarak niteledi. 

‘Tek adam’ düellosu
Sağcı muhalefetin ‘Çoğul Venezüella’ sloganıyla buluştuğu Demokratik Birlik Masası’nın (MUD) hedefi ise 2005’te boş bıraktıkları meydanı bu kez etkili şekilde doldurmak. Küçük sol partilerin buluştuğu Vatan Herkes İçin (PPT) de, ülkedeki kutuplaşmayı gidermek amacıyla sağ ile PSUV arasında kendine yer edinmeye çalışıyor. Parlamentoda altı vekili bulunan PPT’nin adayı tarihçi Margarita Lopez Maya, “Halk oy verdiği rejimin bu olmadığının farkına varıyor” diyerek, Chavez’i aşırıya kaçmakla suçladı. PPT, petrol gelirine dayalı ekonomik model yerine uzun vadeli projeleri öne çıkarıp sağlık, eğitim ve toplumsal şiddet gibi meselelere eğilmeyi vaat ediyor. PPT’nin ‘tek adam’ olmakla itham ettiği Chavez’in yanıtı şöyle: “Kendilerinin gerçek demokrat, benimse otoriter olduğumu söylüyorlar. Onlar hain, imparator ve burjuvanın savunucuları.”
Chavez’in twitter hesabı ‘hack’lendi. İçişleri Bakanı @chavezcandanga’dan gelen en az son üç mesajı Chavez’in yazmadığını söyledi. (ap, afp)