Venezüella'da 'Süper Chavez' iktidarda

Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez halk desteği, Kongre hâkimiyeti ve altı yıllık yeni görev süresine dek her şeye sahip olmakla yetinmeyip 'ülkeyi kararnamelerle yönetme yetkisini' kazandı. Önceki gün 'halk huzurunda' olması...

CARACAS - Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez halk desteği, Kongre hâkimiyeti ve altı yıllık yeni görev süresine dek her şeye sahip olmakla yetinmeyip 'ülkeyi kararnamelerle yönetme yetkisini' kazandı. Önceki gün 'halk huzurunda' olması için Bolivar Meydanı'nda yapılan Kongre oturumunda vekiller Chavez'e '18 ay boyunca kararnameyle yönetim yetkisi' veren yasayı onayladı. 2005 seçimini boykot ettiği için muhalefetin temsil edilmediği Kongre, Chavez yandaşlarından oluştuğundan karar, oybirliğiyle alındı. 500 kişinin 'Chavez'le halk iktidarda' ve 'Venezüella sosyalizm yolunda' pankartlarıyla izlediği oylama sonrası vekiller de bir ağızdan 'Yaşasın egemen halk, Chavez ve sosyalizm' sloganı attı.
Ülkeyi '21. yy sosyalizmine taşıma' amaçlı yasa uyarınca Chavez, 11 alanda 'sosyalist dönüşüm' gerçekleştirecek: Petrol, refah dağılımı, bankacılık, vergi, sigorta, maliye, devlet yapısı, silah düzenlemesi ve askeri örgütlenme. Yerel yönetimler de yeniden düzenlenip binlerce Komün Konseyi kurulacak. Chavez, Merkez Bankası'nın bağımsızlığını kaldırıp elektrik, doğalgaz, petrol ve telekomünikasyon sektörlerini de devletleştirecek. Bu BP, Exxon ve Chevron gibi devlerin çoğunluk hissesinin devlete geçmesini getirse de, tazminat konusu meçhul.
'Gerçek demokrasi ve halk diktatörlüğü'
Muhaliflerse Chavez'in Küba modeli peşindeki diktatöre dönüşeceği savında. Önce Adalet lideri Julio Borges "İktidarla halkın bölünmüşlüğü artacak" derken, politikacı Teodoro Petkoff "Diktatörlük pekiştirilecek" suçlaması yaptı. ABD Başkanı George W. Bush ise "Venezüella ve demokrasi için kaygılıyım" dedi. Chavez'in yardımcısı Jorge Rodriguez ise ısrarlı: "Diktatörlük kurmak istiyoruz ama gerçek demokrasi ve halk diktatörlüğü."