Venezüella'da televizyon savaşları başladı

Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez'in kendisine karşı 2002'deki darbe girişimini desteklediği gerekçesiyle en eski özel kanal Radio Caracas Television'u (RCTV) kapatmasının ardından ülke 'televizyon savaşları'na teslim oldu.

CARACAS - Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez'in kendisine karşı 2002'deki darbe girişimini desteklediği gerekçesiyle en eski özel kanal Radio Caracas Television'u (RCTV) kapatmasının ardından ülke 'televizyon savaşları'na teslim oldu. Hükümet, 'Chavez'e suikast çağrısı yaptığı' gerekçesiyle yerel Globovision kanalını ve 'Chavez ile Kaide'yi bağlantılandırdığı' iddiasıyla da CNN televizyonunu dava etti.
Hükümet dilekçesinde Globovision'un, Papa 2. Jean Paul'e 1981'deki suikast girişimi görüntüleri üzerine 'Bu iş burada bitmez' şarkısını çaldığı yayında, 'dolaylı olarak Chavez'i hedef gösterdiğini' savundu. İletişim Bakanı William Lara, şikâyeti başsavcılığa ilettikten sonra yaptığı basın toplantısında, "Yayında Chavez'e suikast çağrısı yapılıyor. Uzmanların vardığı sonuç bu" diye konuştu.
CNN'e de dava açıldı
Lara, bir yayında Chavez ile bir Kaide liderinin fotoğrafını yan yana kullanan CNN hakkında da dava açtıklarını söyleyip "CNN, Chavez'i şiddet ve cinayetle bağlantılandıran bir yalan yayımladı" dedi. Lara, CNN'i ülkedeki protestoları naklederken, Meksika'dan görüntüler kullandığı için de eleştirdi. Caracas'ın davalıları ise iddiaları reddediyor. Globovision Müdürü Alberto Ravelli, suçlamayı 'komik' diye niteledi. CNN ise yanlış görüntü kullanımı için özür dilerken, 'Venezüella karşıtı bir kampanyaya katıldığı iddiasını reddettiğini' belirtti.