Venizelos Atatürk'ün arkasına konunca...

Yunanistan'ı 1. Dünya Savaşı'na sürükleyip hem Sevr hem de Lozan anlaşmalarına imza atan eski Başbakan Elefterios Venizelos'un Londra'daki Madame Tussaud Müzesi'ndeki mumya heykelinin Atatürk'ün arkasına yerleştirilmesi Atina'da...
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan'ı 1. Dünya Savaşı'na sürükleyip hem Sevr hem de Lozan anlaşmalarına imza atan eski Başbakan Elefterios Venizelos'un Londra'daki Madame Tussaud Müzesi'ndeki mumya heykelinin Atatürk'ün arkasına yerleştirilmesi Atina'da eleştiri konusu oldu. Turizm Bakanlığı, Venizelos'un yanı sıra eski başbakanlar Konstantinos Karamanlis ile Andreas Papandreu'nun mumya heykellerinin yapılıp müzede altı ay sergilenmesi için 200 bin avro harcadı. Üç heykelin Londra'daki müzede açılış törenine bizzat Başbakan Kostas Karamanlis ve Dışişleri Bakanı Dora Bakoyani katıldı.
Ama daha sonra müze yetkililerinin Venizelos'un heykelini Atatürk'ün arkasına yerleştirmesi Yunan basınının dikkatinden kaçmadı. Hafta sonu en çok satan gazete olan To Thema, 'Venizelos Kemal'in gölgesinde' başlığını atıp şunları yazdı: "Venizelos Atatürk'ün sırtını görüyor. Ziyaretçiler Atatürk'ü fark ediyor, Venizelos ise arkada durduğundan dikkat çekmiyor. Müze yetkililerinden hesap sorulmalı. Türklerin müzeye ödedikleri para, bizim ödediğimizden daha itibar gördü."