Verheugen'in aşkı siyaseti karıştırdı

Avrupa Komisyonu'nun sanayiden sorumlu üyesi ve başkan yardımcısı olan Alman siyasi Günter Verheugen'in, Petra Erler'le yasak aşkına dair skandal, 'patronu' konumundaki Komisyon Başkanı Manuel Barroso'ya yalan söylediğini gösteren bir şekil alırken...

BERLİN - Avrupa Komisyonu'nun sanayiden sorumlu üyesi ve başkan yardımcısı olan Alman siyasi Günter Verheugen'in, Petra Erler'le yasak aşkına dair skandal, 'patronu' konumundaki Komisyon Başkanı Manuel Barroso'ya yalan söylediğini gösteren bir şekil alırken, Berlin'deki koalisyon hükümetini de sallar hale geldi.
Bunte dergisi dün yayımladığı bir haberle, geçen aralıkta Litvanya'da çıplaklar kampında yakalandığı Erler'le ilişkisini 'arkadaşlıktan öte değil' diye niteleyen ve sevgilisini danışmanlıktan 'kadro şefliğine' yükselterek torpil yaptığı iddialarını bugüne dek reddeden Verheugen'i 'yalancı çıkardı.' Verheugen ile geçen hafta boşanmak için avukata başvuran eşi Gabriele'nin 20 yıllık dostu olan Alman siyasi Katrin Fuchs, dergiye mülakatında şu sırrı ifşa etti: "Günter, Ocak 2006'da bana Petra'yla aşk yaşadığını, hatta bunun 2005 ilkbaharından beri sürdüğünü itiraf etti. Üzgün olduğunu sözlerine ekledi. Hatta konuyu sonra Gabriele'le de uzun uzun konuştum."
Bu iddia, Erler Nisan 2006'da kadro şefliğine yükseltildiğinden Verheugen'in sevgilisine torpil yaptığını yani Komisyon kurallarını ihlal ettiğini gösteriyor. Ayrıca Verheugen'in skandalın başından beri "Ona güvenim tam. Özel hayata saygı gösterilmeli" gibi açıklamalarla kendisine destek çıkıp soruşturma bile açtırmayan Barroso'ya da yalan söylediğinin kanıtı.
Berlin krize gebe
Verheugen'in 'aşk yalanı', Başbakan Angela Merkel liderliğindeki Hıristiyan Demokrat (CDU) ve Sosyal Demokrat (SPD) koalisyonu da riske atabilecek nitelikte. Zira Verheugen istifaya mecbur kalırsa, hükümette 'olaylar zinciri' tetiklenebilir. Korkulan senaryoya göre, CDU'lularla SPD'liler arasında 'Verheugen'un koltuğunu doldurma' kavgası başlayacak. SPD, yine halefin kendinden olmasını isterken, CDU da, Brüksel'e 'kendi adamlarını' yollamak için liderleri Merkel'e baskı yapacak. Koalisyon anlaşmasının açık bir ihlali olacak bu durumun yaratacağı kriz de, hükümetin 'başını yiyecek.' (Times, afp)