Villepin 'iftira atmak' suçuyla yargılanacak

Eski Fransa Başbakanı Dominique de Villepin cumhurbaşkanlığındaki rakibi İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy'ye komplo kurmakla suçlandığı 'Clearstream' skandalı çerçevesinde resmi soruşturma kapsamına alındı.

PARİS - Eski Fransa Başbakanı Dominique de Villepin cumhurbaşkanlığındaki rakibi İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy'ye komplo kurmakla suçlandığı 'Clearstream' skandalı çerçevesinde resmi soruşturma kapsamına alındı. Savcılık 'eski cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın talimatıyla Sarkozy'nin soruşturulması emri verdiği' iddia edilen Villepin hakkında resmen suçlamada bulunmanın ilk adımını atarak eski başbakana yargı yolunu açtı.
Villepin'e Chirac'la görüşmesi yasağı geldi
Sarkozy dahil önemli siyasilerin 1991'de Tayvan'a 2.8 milyar dolarlık firkateyn satışından aldıkları rüşveti Clearstream bankasına yatırdığı iddiasıyla 2004'te patlayan skandal kapsamında Villepin, dün ikinci kez ifade verdi. Savcılık, Sarkozy aleyhine yalan haberlerin basına sızmasını teşvik ettiğine dair yeni kanıtlar olduğu savıyla Villepin'i 'asılsız suçlamalara ortaklık' ile 'çalıntı malları saklama, güveni istismar ve sahtecilik'ten soruşturacak. Ayrıca Villepin'e Chirac'la görüşme yasağı da getirildi.
Eski başbakan ise suçlamaları şu ifadelerle reddetti: "Hiçbir siyasi ismin soruşturulması talimatı vermediğimi ve herhangi bir siyasi entrikada asla yer almadığımı bir kez daha açıklamak zorunda kaldığım için üzgünüm.
Ekonomik çıkarlarımız aleyhindeki tehditlere göre hareket ettim. Bu, bir başbakan olarak görevimdi."