Viyana Amerikan kalkanına karşı

Bush yönetiminin 'olası İran ve Kuzey Kore füze tehdidini' gerekçe göstererek Doğu Avrupa'da Polonya ve Çekya'ya konuşlandırmak istediği füze kalkanı yüzünden Rusya ile karşı karşıya gelirken, Moskova beklenmedik bir destek buldu.

VİYANA - Bush yönetiminin 'olası İran ve Kuzey Kore füze tehdidini' gerekçe göstererek Doğu Avrupa'da Polonya ve Çekya'ya konuşlandırmak istediği füze kalkanı yüzünden Rusya ile karşı karşıya gelirken, Moskova beklenmedik bir destek buldu. Avusturya Savunma Bakanı Norbert Darabos dün Amerikan kalkanını 'Soğuk Savaş tartışmalarını canlandıran bir provokasyon' olarak nitelendirip, projeye son verilmesi çağrısı yaptı.
Darabos, Die Presse'ye, "ABD'nin Doğu Avrupa'da savunma kalkanı kurması bana göre provokatif. ABD yanlış bir yol seçti. Avrupa'da bir füze savunma kalkanı kurmak gereksiz. Bu, Soğuk Savaş tartışmalarını gereksiz yere yeniden alevlendirmekten başka bir şey değil" dedi. Darabos, İran'dan uzun menzilli füze tehdidi de görmediğini belirterek kendine başka çözüm yolları bulmasını salık verdiği Bush yönetiminden bu projeye karşı çıkan Rusya ve bazı Avrupa ülkeleriyle görüşmesini istedi.
ABD, Çekya'da bir radar üssü, Polonya'da 10 füze kalkanı tasarlıyor. Rusya ise sistemin kendi topraklarını gözetleyeceğini ve silahlanma yarışı başlatacağını söylüyor. Son olarak Rusya Genelkurmay Başkanı Baluyevski, Çekya'yı sistemi onaylamama uyarısı yaptı. Anketlere göre Çeklerin yüzde 65'i kalkana karşı. (ap, Reuters)