Viyana'da Putin'e Çeçen protestosu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çeçen mültecilerin protestolarının gölgesinde Avusturya'yı ziyaret ediyor. Oleg Deripaska, Aleksey Miller ve...

VİYANA - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çeçen mültecilerin protestolarının gölgesinde Avusturya'yı ziyaret ediyor. Oleg Deripaska, Aleksey Miller ve Viktor Vekselberg gibi Rus milyarderlerin de katıldığı iki günlük ziyaretin hedefi, Avusturya'yı enerji hatlarında transit ülke yapmak. Putin'i protesto eden Avusturya basınına göre, Rus lideri, Viyana'dan Hazar'ı Türkiye üzerinden Avusturya'ya bağlayan Nabucco doğalgaz hattından vazgeçip kendileriyle daha sıkı işbirliği istiyor.
Putin'in iki günlük ziyareti için polis Rusya büyükelçiliğinin bulunduğu Renweg mahallesinden müzakerelerin yürütüleceği Hofburg Sarayı'na uzanan hatta girişleri iki gün için yasakladı. 200 kadar Çeçen mülteci ise Yeşiller Partisi'nin desteğiyle kent merkezi Heldenplatz'da 'Putin kitlesel katil', 'Diktatör Putin'le işbirliğine hayır' sloganları attığı bir gösteri düzenledi. (aa, afp)