'Vizyon noksanlığı' teşhisi

Gül, Türkiye'ye imtiyazlı ortaklıkta ısrar eden Merkel ile Sarkozy'ye sert yanıt verdi: Siyasiler gelir geçer, bunları vizyon noksanlığından söyler, ama biz takılmayacağız

ANKARA - Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Almanya Başbakanı Angela Merkel’in hafta sonundaki buluşmalarında yine Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkıp imtiyazlı ortaklıkta ısrar etmeleri üzerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül sert çıktı. Türkiye’nin AB’yle katılım müzakereleri yürüttüğünü ve hedefinin ‘tam üyelik’ olduğunu belirten Gül, Sarkozy ile Merkel’in ‘vizyon noksanı’ olduğundan Türkiye için ‘imtiyazlı ortaklık’tan bahsettiğini söyledi. 

‘Hukuki bağlayıcılık’
Dün Türkiye’nin AB üyeliğine güçlü desteğiyle bilinen Portekiz Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silvia’yı ağırlayan Gül, ortak basın toplantısında Portekiz’e teşekkür edip Fransa ile Almanya liderlerine sert yanıt verdi. Türkiye’nin AB ile müzakerelere AB liderlerinin imzasıyla, AB içinde oybirliğiyle başladığını hatırlatıp “Bizi bağlayan, hukuki durumdur. Bu hukuk, bizim gibi diğer ülkeleri de bağlamaktadır” diyen Gül, Avrupa Komisyonu ile AB Konseyi’nin Türkiye’nin tam üyeliği hedefine dair açık kararları olduğunu belirtti.
Merkel ile Sarkozy’ye “Biz, kararlı bir şekilde müzakereleri sürdüreceğiz. Çeşitli siyasetçiler gelir geçer. Onlar, vizyon noksanlığından bazı şeyler söyler, ama biz bunlara takılmayacağız” diye çatan Cumhurbaşkanı şöyle devam etti: “Aslında onlara gereken cevabı Avrupa Komisyonu vermiştir. Biz kendi işimize bakacağız. Reformları güçlüce devam ettirip, yapılması gerekenleri yapacağız. Hatta bazı fasıllar açılmasa bile onları açıp-kapama hakkımız var. Yoksa, resmi açılışlar beş dakikalık iştir.”
Dün TBMM’ye hitap eden ilk Portekiz Cumhurbaşkanı da olan Silva, ülkesinin AB üyeliği sürecinde birçok engellerle karşılaştığını belirtip, Portekizli yazar Alexandre Herculano’nun “İstek engelleri tartar, irade yener” sözünü anarak, “Avrupa’nın bütünleşmek ve yeni yüzyılın sorunlarını çözmek için Türkiye’ye ihtiyacı var” dedi. Atatürk’ten alıntı yapan Silva’nın “Bir Avrupalı, bir Portekizli olarak Türkiye’de kendimi hep evimde hissettim” sözleri milletvekillerinden alkış aldı. 

‘Sanal fikirle dans’
İspanya’da düzenlenen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısına katılan Başmüzakereci Egemen Bağış da, Merkel ile Sarkozy’nin Türkiye’nin AB üyeliğini istememesiyle ilgili “İfade özgürlüğüne saygı duyuyoruz, ama bu, onların düşüncesine katılıyoruz anlamına gelmez. İçerive dışarıda direnç odakları ne kadar çabalarsa çabalasınlar bizim AB’ye girişte havlu atmaya niyetimiz yok. İmtiyazlı ortaklık diyenler sanal bir fikir etrafında dans ediyor. (Radikal, aa)