Vizyonu Chirac'a bedel ödetebilir

Yılın başı itibarıyla bakıldığında henüz tam olarak kavranmasa da, Jacques Chirac için tehlikede olan çok şey var. Cumhurbaşkanı, Fransızların Avrupa Anayasası'nı 'daha yaz öncesinde' oylayacağı taahhütünde bulundu.

Yılın başı itibarıyla bakıldığında henüz tam olarak kavranmasa da, Jacques Chirac için tehlikede olan çok şey var. Cumhurbaşkanı, Fransızların Avrupa Anayasası'nı 'daha yaz öncesinde' oylayacağı taahhütünde bulundu. Teorik olarak bir terslik yaşanması beklenmiyor, kaldı ki daha kısa bir süre önce muhalif Sosyalistler de belirgin bir çoğunlukla Anayasa'ya desteklerini teyit etti. Fransız halkının Avrupa vatandaşı olduklarını kanıtlaması umuduyla, Chirac da bu ivmeden yararlanmak istiyor. Ancak yarış henüz sonuçlanmadı.
Şimdiye dek, sadece Maastricht Antlaşması'na ilişkin oylama bu kadar önem taşıyordu ve o dönemde (1992), Avrupa'nın yenilmesine sadece birkaç bin oy eksik kalmıştı. Eylül ayına kadar uzun süren sancılı, kıyasıya bir çekişme yaşanmıştı. Chirac bu defa en azından aynı hatayı yapmaktan kaçındı. Tabii ki belirsizlik sürüyor: Acaba büyük partiler, Türkiye'nin AB üyeliği meselesini bu tartışmanın dışında tutmayı başarabilecek mi?
Chirac, yeni yıl konuşmasında Türkiye konusuna değinmedi. Bunun yerine, Anayasa'ya ilişkin kararın "başka hiçbir düşünce"nin etkisinde kalmaksızın verilmesini talep etti. Ancak, Fransızların belirgin bir çoğunluğu Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olduğu için, bir çoğu, cumhurbaşkanını Türkiye tutumu nedeniyle cezalandırmak isteyebilir. Bu tehlikeye karşı koymak için Chirac'ın, parlamentodaki geniş bir muhalif kanadı da kapsaması gereken, Avrupa sevdalılarından oluşan bir koalisyona ihtiyacı var. Chirac'ın, halkın oyuna başvurma kararı gerekliydi. Ama aynı zamanda da cesurcaydı.
(Alman gazetesi, 4 Ocak 2005)