Votka savaşını Lehler kaybetti

AB'nin votka kriteri

Polonya, AB'ye votka tanımı dayattı: Patates ve tahıldan yapılır. AP üyeleri Lehlerin votkasını içti, talebi kabul etmedi.

STRASBOURG - AB'nin oylama sistemine karekök hesabı sokmak isteyerek kafa karıştıran Polonya, Avrupalıların votka zevkine de 'maydanoz oldu'. Dün votka etiketi düzenlemeleriyle ilgili oylamaya giden Avrupa Parlamentosu'nu (AP) kıskaca alan Polonya, votkanın 'Patates ve tahıldan yapılır, buna en fazla şekerpancarı katılabilir, başka hiçbir şey eklenemez' diye tanımlanması için uğraştı. Ancak başarılı olamadı.
Votka, sosis, kara ekmek
Oylama öncesi Avrupalı parlamenterlerin kalbini 'saf votkayla' çalmayı amaçlayan Polonyalı yetkililer AP'nin fuayesine kurdukları standla vekilleri içkiye boğdu. Standa üşüşen vekiller, çalışanlar ve ziyaretçiler, votka dolu kadehleri hızla yuvarlayıp, tekrar doldurup kafaya dikti. Alkolle acıkan mideleri teskin için Polonya'nın meşhur sosisi ve kara ekmeği dolaştırılırken, birbirini tanıyan tanımayan herkesin koyu bir muhabbete kapıldığı gözlemlendi.
Ancak vekiller salona girdiklerinde bu cömert ikramın pek de etkili olmadığı ortaya çıktı. Parlamento büyük çoğunlukla Polonya'nın önerisini reddederek, 'geleneksel votkanın patates ya da tahıldan yapıldığı, şekerpancarı, meyve aroması gibi katkı maddesi kullanan üreticilerin de bunu etikette belirtmek şartıyla votka adını kullanabileceği'ne karar verdi. Kararda bilgi notunun etiket üzerinde hangi boyutta yer alacağına dair bir kısıtlama da getirilmedi.
Karekök hesabı önerisinde yalnız kalan Polonya, karar öncesinde Estonya, Litvanya, Letonya, Finlandiya, Danimarka, İsveç, Macaristan ve Slovenya gibi bir dizi ülkeden de destek almıştı. Ancak oylama sırasında karara karşı çıkan sadece Polonya oldu.
'Votka bizim mirasımız'
Son iki haftadır 'Votka bizim mirasımız' sloganıyla hareket eden Polonya'ya en büyük destek Finlandiya'dan geliyordu. Finlandiyalı vekil Aleksandır Staub oylama öncesi, durumu şöyle açıklıyordu: "Biz votka kuşağı ülkeleri AB'nin votkasının yüzde 70'ini üretiyoruz ve bunun yüzde 70'ini bizzat tüketiyoruz, yani neden söz ettiğimizi gayet iyi biliyoruz. Önemli olan kalite. Votkanın tüm tarım ürünlerinden yapılan bir mamul olmasını istemiyoruz. Onlarla pencere de yıkayabilirsiniz. İlla üretileceklerse adı votka olmasın."
Karşı cephenin başını ise Britanya, Fransa, İtalya ve İspanya çekti. Polonya gibi yüzlerce yıllık votka üretim geçmişi olmayan bu ülkeler, yine de genişleyen içki pazarında şekerpancarı, limon, üzüm ve başka meyveler katarak yaptıkları yeni tip votkalarla kendilerine yer edindi. 'İçelim ve içtirelim' sloganını kullanan Britanyalı vekil John Bowis, değişik üretim sayesinde votkanın genişleyen tek içki pazarı olduğuna dikkat çekti. Avrupa Votka Birliği de kararı olumlu karşıladı.